Maciej Przygorzewski

Krzysztof Pawlak -  dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Komentarz walutowy 27.03.2015 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Krzysztof Pawlak -  dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 

 

Możliwe zakończenie korekty na EUR/USD

 

Piątek przynosi odreagowanie na parze EUR/USD oraz eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wczoraj poznaliśmy bardzo dobre dane z rynku pracy w USA. Trend wzrostowy na złotówce został wyhamowany. Dziś o g.  13.30 warto zwrócić uwagę na publikację odczytu PKB ze Stanów Zjednoczonych.

 

Wczoraj pojawiło się wiele czynników ryzyka, które w dłuższym terminie mogą decydować o sytuacji na rynkach walutowych. Przede wszystkim była to interwencja Arabii Saudyjskiej w Jemenie. Pozostaje teraz pytanie, jak to przełoży się na stabilność w tym regionie. Skutkiem tego wydarzenia był napływ kapitału do walut uważanych za bezpieczne, czyli przede wszystkim chodzi o franka szwajcarskiego. Konflikt na Bliskim Wschodzie może pokrzyżować plany dalszego umacniania się polskiego złotego.

 

Ostatnie godziny na rodzimej walucie przyniosły wyhamowanie trendów aprecjacyjnych także na dolarze oraz na funcie. Była to konsekwencja dobrych danych z USA, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 282 tys. Publikacja ta była wyraźnie lepsza od prognoz, co spowodowało umocnienie dolara do głównych walut.

 

Zależność jest prosta, dobre dane z amerykańskiej gospodarki przybliżają moment rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Dane te mogą sugerować iż publikowane w przyszłym tygodniu dane o zmianie zatrudnienia w marcu mogą się okazać bardzo dobre, a inwestorzy powrócą do kupowania dolara amerykańskiego na dobre i korekta na parze EUR/USD się skończy.

 

Bardzo ważne będzie jak Strefa Euro zareaguje na propozycje reform, które w poniedziałek przedstawią Grecy. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości bądź napięcie na linii Komisja Europejska a grecki rząd, to euro powinno stracić. Mało prawdopodobny jest jednak scenariusz, że Grecja zbankrutuje a Strefa Euro się rozpadnie.

 

Ważne będzie też, jak wypadnie dzisiaj odczyt PKB z amerykańskiej gospodarki. Prognoza zakłada wzrost o 2,4%, każdy lepszy odczyt spowoduje spadek na głównej parze walutowej świata. Dzisiaj poznamy też indeks Uniwersytetu Michigan za marzec z USA. Konsensus zakłada 91 pkt, miesiąc wcześniej odczyt wyniósł 95,4 pkt. Warto zwrócić uwagę na wieczorne wystąpienie Janet Yellen (20.45), jak zwykle inwestorzy szukać będą sygnałów co do przyszłej polityki monetarnej USA.  W trakcie dzisiejszej sesji brak jest publikacji z krajowego rynku.







EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 27.12.2014 do 27.03.2015

 

Kurs EUR/PLN po odbiciu się od linii oporu gwałtownie spada. Osiągnięte zostało dwuletnie minimum w okolicach 4,0800. Ten poziom w najbliższych dniach powinien stanowić wsparcie. Oporem będzie linia łącząca maksima ostatnich tygodni na poziomie 4,1150.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 27.12.2014 do 27.03.2015

 

Kurs CHF/PLN porusza się w ramach wyrysowanego trójkąta. Wsparcie stanowi dolne ramię trójkąta na poziomie 3,8725. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie górne ograniczenie trójkąta w okolicach 3,9250.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 27.12.2014 do 27.03.2015

 

Kurs USD/PLN od początku roku tworzy na przemian trend boczny i wzrostowy. Kurs porusza się obecnie w szerokim trendzie wzrostowym wzdłuż linii łączącej ostatnie minima lokalne. Wsparciem są okolice 3,6900, gdzie przebiega wspomniana linia łącząca minima lokalne. Oporem jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9600.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 27.12.2014 do 27.03.2015

 

Na wykresie zaobserwowaliśmy wybicie dołem z kanału wzrostowego. Po zejściu do poziomu 5,5250 kurs zawrócił i próbuje powrócić do kanału. Wsparciem będzie minimum z ostatniego tygodnia.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję