Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski - główny dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Komentarz walutowy 06.03.2015 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Maciej Przygórzewski - główny dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 

Dolar umacnia się mimo słabych danych

 

Osłabianie się euro względem dolara jak widać, nie jest zasługą mocnego dolara tylko niesamowicie słabej europejskiej waluty. Świadczy o tym fakt, że kolejne już słabe dane z USA nie odwracają obecnego trendu.

 

Wczorajsze dane z USA budzą niepokój u wielu komentatorów. Spadek zamówień w przemyśle o 0,3% przy oczekiwanych wzrostach o 0,2% daje do myślenia. Tym bardziej, że poprzednie dane mówiły o 3,5% spadku, zatem baza, od której liczony był wynik, dawała spore szanse na wzrosty. Dane z rynku pracy również nie zachwyciły. Wniosków o zasiłek dla bezrobotnych jest obecnie 320 tysięcy tygodniowo i jest to o 25 tysięcy więcej niż oczekiwano. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rosnące o 4% koszty pracy oraz spadającą jej wydajność o 2%. To, co najbardziej dziwi obecnie na rynkach, to fakt, że pomimo bardzo słabych sygnałów z USA kapitał dalej ucieka z Europy do USA. Pomimo tych słabych danych dolar wczoraj umocnił się do euro. Oczywiście po publikacjach następowały korekty, ale nie zdołały one zmienić ogólnego trendu.

 

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniono stóp procentowych ani w Wielkiej Brytanii ani w Unii Europejskiej. W przypadku Banku Anglii ostatnio więcej mówi się o podwyżce stóp procentowych niż jej dalszemu obniżaniu. Ruch taki umocniłby jeszcze bardzo silnego ostatnio funta. EBC nie ma już z kolei pola manewru, jeżeli chce utrzymać dodatnie stopy procentowe. Obecnie podstawowa stawka wynosi tam zaledwie 0,05%. Jak od niedawna wiemy z praktyki, stopy mogą być ujemne, jednakże na razie nie zdecydowano się na taki ruch. Ujemne stopy procentowe obowiązują obecnie nie tylko w Szwajcarii, ale również w Danii (-0,75%) i Szwecji (-0,1%).

 

Ostatni raport OECD z rekomendacjami dla Polski nie jest szczególnie łaskawy. Oprócz znanych chyba wszystkim barier administracyjnych przy tworzeniu nowych firm wskazał na przywileje emerytalne, które ciążą całemu systemowi oraz opodatkowanie pracy. Raport zwraca natomiast uwagę, że nasz kraj poczynił ograniczony postęp w ciągu roku. Od publikacji raportu złoty umacnia się, ale jest to zasługa ostatniego posiedzenia RPP a nie tej publikacji.

 

Tracące na wartości waluty czasem mają bardzo dziwne konsekwencje. Z powodu taniejącego rubla niektóre kraje zaczęły być zalewane tanimi produktami z Rosji. Dobrym przykładem są surowce, które ze względu na spadek wartości waluty są wyjątkowo tanie. Reakcje na tę sytuację są różne. Np. Kazachstan wprowadził 45-dniowy zakaz importu benzyny i oleju napędowego z Rosji, by chronić swój przemysł rafineryjny.

 

Dzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych zawiera:

11:00 - Unia Europejska - PKB,

14:30 - USA - stopa bezrobocia i zmiany zatrudnienia.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 06.12.2014 do 06.03.2015

 

Kurs EUR/PLN gwałtownie wystrzelił w górę, po czym równie gwałtownie zawrócił. Od początku roku utworzył się szeroki trend spadkowy. Oporem dla ruchów wzrostowych jest poziom 4,1600, czyli linia łącząca ostatnie maksima lokalne. Wsparciem są okolice 4,1350, czyli ostatnie minimum lokalne.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 06.12.2014 do 06.03.2015

 

W przypadku franka cała analiza techniczna sprzed wybicia stała się nieistotna w krótkim i średnim okresie. Obecnie mamy do czynienia podobnie jak na euro z trendem spadkowym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9000. Nowym wsparciem jest obecnie ostatnie minimum na 3,8500.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 06.12.2014 do 06.03.2015

 

Kurs USD/PLN od początku roku tworzy na przemian trend boczny i wzrostowy. Kurs porusza się obecnie w trendzie wzrostowym wzdłuż linii łączącej ostatnie minima lokalne. Wsparciem są okolice 3,6500, gdzie przebiega wspomniana linia łącząca minima lokalne. Oporem jest linia łącząca ostatnie maksima lokalne na 3,7600.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 06.12.2014 do 06.03.2015


Funt podobnie jak inne waluty znajduje się na przemian w trendzie wzrostowym i bocznym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum na poziomie 5,7500. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 5,6800, a następnie ważne minima lokalne sprzed ostatniego wybicia na poziomie 5,4500.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję