Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

Komentarz walutowy 05.11.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:00

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 

 

Czy spełni się prognoza obniżki o 0,25?

 

Inwestorzy zainteresowani złotym od kilku dni czekają na konferencję RPP. Oczekiwania mówią o obniżce stóp o 0,25%, aczkolwiek w grze pozostają zarówno scenariusz braku decyzji, jak i mocniejsze obniżki. Wczorajsze dane z USA pokazują, że mocny dolar zaczyna ciążyć tej gospodarce.

 

Wczorajsze dane powstrzymały na chwilę dotychczasowy ruch spadkowy na EUR/USD. Powodem był po pierwsze spadający eksport, a co za tym idzie powiększający się deficyt w handlu zagranicznym. Import pozostał na niezmienionym poziomie. Świadczy to o tym, że o ile rynek wewnętrzny w USA utrzymuje swój potencjał, o tyle drożejący dolar zaczyna powoli uwierać eksporterów. Są to dane za wrzesień, zatem można spodziewać się, że skoro dolar cały czas umacnia się zarówno względem euro jak i jena, to sytuacja ta będzie się jeszcze pogarszać.

 

Dzisiaj w nocy nadeszły dane z Chin. Tamtejszy PMI dla usług nieznacznie spadł, ale dalej znajduje się na przyzwoitym poziomie 52,9 pkt. Indeksy dla usług są mniej istotne dla rynków, stąd też reakcje na nie są słabsze niż dla ich odpowiedników dla przemysłu. Poznaliśmy również inflację w Szwajcarii, a raczej jej brak. Wynosi ona równo 0% zarówno w skali miesiąca, jak i roku.

 

Dzisiaj kończy się posiedzenie RPP. Analitycy oczekują redukcji o 0,25%. Na kontraktach na stopę procentową widać natomiast, że wielu inwestorów oczekuje głębszej interwencji. Jakiej reakcji rynków walutowych należy się spodziewać? Na pewno w przypadku braku zmian powinno dojść do umacniania się złotego, gdyż inwestorzy, którzy sprzedawali polską walutę, licząc, że odkupią ją taniej, będą teraz do niej wracać. W przypadku obniżki stóp sytuacja będzie zależeć od skali ruchu i komunikatu. Gdyby obniżka wyniosła zaledwie 0,25% i była połączona z korzystnym komunikatem można spodziewać się delikatnego ruchu umacniającego. Gdyby natomiast doszło do ruchu o 0,50% można spodziewać się spadku na parach złotowych.

 

Warto również zwrócić uwagę, że o godzinie 16:00 poznamy komunikat do decyzji RPP. W przypadku gdyby sama decyzja pozostawiła wątpliwości wielu inwestorów będzie czekać na tą konferencję.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 - Wielka Brytania - indeks PMI dla usług,

14:15 - USA - raport ADP na temat zatrudnienia,

16:00 - USA - raport ISM dla usług

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 02.08.2014 do 05.11.2014

 

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 02.08.2014 do 05.11.2014

 

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Rano doszło do przebicia maksimów ostatnich miesięcy. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli kolejnym ruchem w górę.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 02.08.2014 do 05.11.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów było do zeszłego tygodnia ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. Kurs dotarł już znacznie wyżej, zatem poziom ten jest nieaktualny. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,3200, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 02.08.2014 do 05.11.2014

 

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło w ostatnich dniach do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,40 zł. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

 

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję