Maciej Przygorzewski

Krzysztof Pawlak - Dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Komentarz walutowy 30.09.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Krzysztof Pawlak - Dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 

 

RPP może zaskoczyć inwestorów

 

Eurodolar jest na najniższym poziomie od 23 miesięcy. Temat ewentualnych obniżek stóp procentowych w Polsce pozostaje otwarty, kolejne wypowiedzi członków RPP nie dają jednak jasnej odpowiedzi, jaka będzie decyzja na październikowym posiedzeniu.

 

Tydzień rozpoczął się od spadku eurodolara do poziomu 1,2665, czyli najniższego poziomu od 23 miesięcy. Oznacza to, że euro do dolara straciło ponad 7%, co stanowi największy spadek  od czasów najgorszego dla UE etapu kryzysu długu publicznego pod koniec 2011 roku. Tym razem jednak spadek wartości euro spowodowany jest celowymi działaniami politycznymi ze strony EBC i Draghiego, które zostały podjęte w czerwcu i wrześniu.

Wczoraj poznaliśmy kilka danych z Europy i USA. Wstępne dane o inflacji w Hiszpanii i Niemczech nie zaskoczyły inwestorów. Lekko lepsze dane napłynęły z USA, gdzie dochody i wydatki obywateli wzrosły o odpowiednio 0,3 i 0,5% m/m, a inflacja PCE core wyniosła 1,5% r/r.

Złoty rozpoczął tydzień od osłabienia się do głównych walut, jednak w kolejnych godzinach zdołał odrobić straty, co było efektem odbicia na parze EUR/USD. To był główny impuls do umocnienia polskiej waluty.

 

Pomocna dla polskiej waluty okazała się również wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Jerzego Hausnera, który nieoczekiwanie poddał w wątpliwość sens dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce, gdyż może nie przełożyć się to na pobudzenie gospodarki i inflację. Stopy procentowe są już niskie i zdolność do przełożenia niższych kosztów finansowania na wynik przedsiębiorstw nie jest duża. Niskie stopy mogą mieć wpływ na rynki finansowe w tym giełdę.  Wypowiedź ta jednak może dziwić, ponieważ Jerzy Hausner znajdował się dotychczas w grupie członków skłonnych złagodzić politykę monetarną, czyli obniżyć stopy procentowe w październiku i listopadzie. Członek RPP prognozuje też wzrost gospodarczy w tym i przyszłym roku na poziomie około 3%, a jest to wartość niższa od prognozowanej jeszcze kilka miesięcy temu, gdy Rada deklarowała brak obniżek stóp procentowych.

 

Ta opinia powoduje, że spekulacje będą rosnąć, dalej jednak przeważają opinie, że Rada zdecyduje się na cięcie stóp w październiku i listopadzie po 25 punktów bazowych.

 

Dzisiaj złoty pozostanie pod wpływem zachowań rynków globalnych. Impulsem nie będzie już tylko EUR/USD, ale też seria publikacji makroekonomicznych ze świata. O 10.30 napłyną ważne dane dla brytyjskiej waluty, a mianowicie finalna wartość PKB w II kwartale. Poznamy też o godz. 11 zbiorcze dane HICP dla całej strefy euro. Nie można wykluczyć odczytu rzędu 0,4% r/r. O 16 nastąpi publikacja Indeksu zaufania konsumentów Conference Board w USA.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/ PLN za okres od 30.06.2014 do 30.09.2014

 

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest linia łącząca maksima ostatniego miesiąca na poziomie 4,1875. Wsparciem są okolice 4,1710, w których to rejonach przebiega linia łącząca minima ostatnich tygodni.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 30.06.2014 do 30.09.2014

 

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,4650, czyli linia łącząca maksima ostatnich tygodni. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima z ostatniego miesiąca na poziomie 3,4375. W tym miejscu znajduje się również ważne wsparcie w postaci linii trendu wzrostowego.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 30.06.2014 do 30.09.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Opór może stanowić górne ograniczenie trendu wzrostowego to jest poziom 3,3250, jak również uzyskany wczoraj szczyt w okolicach 3,3000. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2600 czyli dolne ograniczenie trendu wzrostowego.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 30.06.2014 do 30.09.2014


Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę oporem jest maksimum lokalne na 5,3700. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,3250, czyli 23,6% zniesienie Fibonacciego, a dalej 5,3150 czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję