Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

Komentarz walutowy 02.09.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 


W oczekiwaniu na posiedzenie RPP

 

Indeksy PMI nie zawsze mogą pomagać europejskim walutom. Tym razem nie pomogły. Co prawda w przypadku EUR i CHF nie były to znaczące spadki, ale za to GBP odczuł boleśnie publikacje. Rynki oczekują na jutrzejszą konferencję RPP i nadchodzącą po niej konferencję prasową.

 

Wczoraj poznaliśmy odczyty PMI dla przemysłu z najważniejszych europejskich gospodarek. Jest to parametr mówiący o poziomie optymizmów menadżerów odpowiedzialnych za zakupy w branży przemysłowej. Analitycy spodziewali się spadków i te spadki faktycznie nastąpiły. Co więcej indeksy spadły mocniej od oczekiwań. PMI dla Niemiec spadł do 51,4 punktu wobec oczekiwanych 52, co pociągnęło za sobą indeks dla całej Strefy Euro. Spadł on o 1,1 pkt czyli 0,1 pkt powyżej oczekiwań do poziomu 50,7. Również w Szwajcarii optymizm wyrażany tym parametrem spadł mocniej niż oczekiwano. Tutaj również spadek wyniósł 0,1 pkt powyżej prognoz. Rynki były gotowe na słabsze dane, dlatego też nie było widać większych ruchów w momencie publikacji. Większe zmiany na rynkach było widać natomiast w przypadku funta, gdzie odczyt okazał się gorszy o pełne 2,5 pkt. Nie dziwi zatem fakt, że spowodowało to osłabianie się brytyjskiej waluty.

 

Rano poznaliśmy dane ze Szwajcarii. PKB tego kraju rośnie w ciągu roku o zaledwie 0,6%, co jest wynikiem znacznie gorszym od oczekiwań na poziomie 1,7%. Dane makroekonomiczne nie mają zwykle zbyt dużego wpływu na szwajcarską walutę. Nie zmienia to faktu, że od rana frank osłabia się względem euro. Nie jest to zbyt silny ruch, jednakże dla setek tysięcy polskich kredytobiorców frankowych jest to z pewnością dobra informacja.

 

Już jutro posiedzenie RPP. Inwestorzy wierzą, że ze względu na niestabilność i osłabianie się złotego w ostatnich miesiącach nie dojdzie do obniżki stóp. Oczekują jednak wyraźnych wskazówek co do kolejnych decyzji w nadchodzących miesiącach. Decyzja oczywiście nigdy nie jest pewna. Wciąż wielu analityków przekonuje, że w kontekście potencjalnego rozwoju sytuacji na Wschodzie obniżka jest konieczna, by pobudzić osłabioną sankcjami gospodarkę.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:

15:45 - USA - Indeks PMI dla przemysłu,

16:00 - USA - Indeks ISM dla przemysłu.

 

Indeksy te różnią się metodą badawczą i oczywiście instytutem, który je robi. Jeszcze kilka lat temu ISM był znacznie ważniejszy ze względu na wieloletnią tradycję na rynku amerykańskim. Obecnie istotniejszy ze względu na porównywalność z danymi światowymi wydaje się jednak PMI i to jemu warto poświęcić więcej uwagi.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 02.06.2014 do 02.09.2014

 

Kurs EUR/PLN utworzył średniookresowy trend wzrostowy. W przypadku dalszego ruch w górę oporem jest ostatnie maksimum kursowe na poziomie 4,2250. Wsparciem jest poziom 4,1700, czyli dolne ograniczenie formacji.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 02.06.2014 do 02.09.2014

 

Po ostatnich wzrostach kurs CHF ponownie przeszedł w trend wzrostowy. Najbliższym oporem jest 3,5100 czyli górne ograniczenie formacji wzrostowej. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie formacji na 3,4400, a po jego przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 02.06.2014 do 02.09.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest poziom 3,22 czyli przedłużenie obecnego trendu. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,1500, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 02.06.2014 do 02.09.2014

 

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę oporem jest górne ograniczenie kanału na 5,3500. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2400, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

 

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję