Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl

Komentarz walutowy 21.08.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl

           Currency One SA

 

Pomimo dobrych danych złoty traci

 

Złoty w dalszym ciągu się osłabia i w dalszym ciągu, jest to niemal niezależne od sytuacji w kraju. Wczoraj poznaliśmy lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej, mimo to sytuacja na rynkach światowych nie pozwoliła ich zdyskontować. Dodatkowo wieczorem poznaliśmy raport FED, który ponownie przyczynił się do ucieczki kapitału z Europy.

 

Wczoraj poznaliśmy dane z Polski na temat wzrostu produkcji przemysłowej. Wyniósł on 2,3% w ujęciu rocznym, co obiektywnie nie jest świetnym wynikiem, ale jest poprawą o ponad pół punktu procentowego oraz jest o 0,1% lepszym wynikiem od oczekiwań rynkowych. Pewnym ostrzeżeniem jest słabszy wynik w produkcji budowlano-montażowej, co może świadczyć o wyhamowaniu w branży budowlanej. Dane te nie miały większego wpływu na notowania złotego, gdyż inwestorzy byli bardziej skupieni na czynnikach globalnych.

 

Wczoraj doszło do opublikowania zapisków z posiedzenia FED. Wedle protokołów członkowie komisji otwartego rynku są zaskoczeni szybkością poprawy na tamtejszym rynku pracy. Wskazują oni jednak, że do rozpoczęcia podwyżek stóp potrzebują jeszcze potwierdzenia w innych wskaźnikach. W efekcie takich danych dolar zyskuje względem euro. Co niestety ważne, ruch ten był znacznie silniejszy niż ten wynikający z lepszych danych z Polski. W efekcie nie dziwi, że dolar jest najdroższy od 11 miesięcy. Warto zwrócić uwagę, że gdyby faktycznie miało dojść do podwyżek stóp, poprzedzonych oczywiście na najbliższym posiedzeniu skróceniem czasu, do którego mają obowiązywać niskie stopy procentowe, z pewnością osłabi to jeszcze bardziej złotego.

 

Dzisiejszy dzień upłynie po dyktando odczytów PMI dla przemysłu. W nocy nadeszły dane z Chin. Okazały się one gorsze od oczekiwań, ale w dalszym ciągu przekraczające symboliczny poziom 50 pkt oddzielający rozwój od recesji. Dane dla Francji okazały się kolejny raz gorsze od oczekiwań, natomiast Niemcy uplasowali się delikatnie powyżej. Tendencja ta potwierdza to, co się dzieje w tych gospodarkach. Niemcy radzą sobie z kryzysem znacznie lepiej niż Francuzi, czego efektem są znacznie lepsze oczekiwania menadżerów w tym kraju.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:

10:30 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna,

14:00 - Polska - protokół z posiedzenia RPP,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

16:00 - USA - indeks FED z Filadelfii.


EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 21.05.2014 do 21.08.2014

 

Kurs EUR/PLN utworzył średniookresowy trend wzrostowy. W przypadku dalszego ruch w górę, pierwszy opór znajduje się na 4,1900 gdzie przebiega linia łącząca ostatnie maksima, a następny na górnym ograniczeniu formacji, czyli w okolicach 4,2200. Wsparciem jest poziom 4,1550, czyli dolne ograniczenie formacji.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 21.05.2014 do 21.08.2014

 

Po ostatnich wzrostach kurs CHF ponownie przeszedł w trend wzrostowy. Najbliższym oporem jest 3,4800 czyli maksimum ostatniego wybicia. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie formacji na 3,4250, a po jego przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 21.05.2014 do 21.08.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy, a kurs przebija kolejne poziomy, dawno opuszczając zakres 3,0000-3,0700, w którym przebywał jeszcze miesiąc temu. Najbliższym oporem jest górne ograniczenie formacji na 3,1750. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,1350, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 21.05.2014 do 21.08.2014

 

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę, po przebiciu górnego ograniczenia kanału na 5,2550 najbliższym oporem jest w dalszym ciągu górne ograniczenie formacji na 5,3100. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2100, czyli poprzednie ważne minimum lokalne.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję