Forex


Końcówka pierwszego tygodnia września przynosi podtrzymanie lepszych nastrojów rynkowych i apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Przede wszystkim inwestorów ucieszyły informacje, że zarówno Chiny, jak i USA planują powrót do negocjacji handlowych w październiku. Po drugie w podtrzymaniu lepszego sentymentu pomogły wczorajsze publikacje z gospodarki amerykańskiej, które pozytywnie zaskoczyły. Przede wszystkim odczyt indeksu ISM dla usług ujawnił utrzymujące się dywergencje pomiędzy sektorem przemysłowym a usługowym. Wspomniany indeks wzrósł do 56,4 pkt. 53,7 pkt. w sierpniu wobec oczekiwanego wzrostu do 54 pkt. Co więcej, raport ADP wskazywał na utrzymującą się dobrą koniunkturę na rynku pracy w USA. Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło bowiem o 195 tys. vs 142 tys. w lipcu po korekcie, wyraźnie powyżej oczekiwań dając argument dla bardziej jastrzębiego skrzydła FOMC, które wolałoby się wstrzymać z kolejnym cięciem kosztu pieniądza i dać sobie więcej czasu na podjęcie decyzji w tym zakresie. Dzisiaj z kolei poznamy oficjalny raport z amerykańskiego rynku pracy, który może stanowić przysłowiową kropkę nad „i” podczas wrześniowej decyzji Rezerwy Federalnej odnośnie parametrów polityki pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada wzrost w amerykańskim sektorze pozarolniczym o 158 tys., utrzymanie dynamiki przeciętnych zarobków na poziomie 3,1% r/r oraz ustabilizowanie się stopy bezrobocia na niskim poziomie 3,7% r/r. Jeśli dane wskażą na wzrost zatrudnienia w sierpniu, to wobec poprawy nastrojów rynkowych Powell może mieć ciężki orzech do zgryzienia. Być może nieco więcej o perspektywach dla polityki monetarnej w USA dowiemy się dziś podczas wystąpienia szefa Fed w Zurychu.

Podczas piątkowej sesji zostaną opublikowane także dane z kanadyjskiego rynku pracy. Rynki oczekują wzrostu zatrudnienia o 15 tys. etatów w sierpniu i utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 5,7%. Od października 2018 roku Bank Kanady utrzymuje stabilny poziom głównej stopy procentowej (1,75%). Aktualnie inflacja znajduje się na poziomie celu BoC a gospodarka funkcjonuje w warunkach bliskich potencjału. Bank co prawda oczekuje spowolnienia aktywności gospodarczej w drugiej połowie roku a głównym czynnikiem ryzyka pozostaje rozwój wydarzeń w gospodarce światowej. Dzisiejsze dane mogą przyczynić się do większej zmienności na parze USD/CAD, która pozostaje w fazie korekty impulsu wzrostowego kształtującego się z okolic 1,3015.

Główna para walutowa EUR/USD oscyluje w pobliżu poziomu 1,1040 w oczekiwaniu na publikacje z USA i finalne dane na temat PKB w strefie euro w II kwartale, które najprawdopodobniej potwierdzą spowolnienie europejskiej gospodarki (oczekiwane 1,1% r/r vs 1,2% r/r w poprzednim kwartale).Układ średnich kroczących EMA w skali D1 wspiera stronę podażową. Na rynku krajowym złoty wyhamował umocnienie względem EUR i USD i pozostanie pod wpływem dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy.

USD/CAD

USD/CAD pozostaje w fazie korekty impulsu wzrostowego kształtującego się z okolic 1,3015. Notowaniom udało się zejść poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co z technicznego punktu widzenia stanowi grunt do pogłębienia spadków. Zejście poniżej okrągłego poziomu 1,3200 da zielone światło do powrotu w okolice wsparcia w rejonie 1,3160, gdzie przebiega także 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od 19 lipca 2019 roku.

AUD/USD

Informacje o planowanym wznowieniu rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami pozytywnie wpływają na notowania dolara australijskiego. Para AUD/USD powróciła dzisiaj powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i testuje geometryczny opór w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 0,7080. Przełamanie okolic 0,6830 może przyczynić się do kontynuacji wzrostów w rejon 100-okresowej średniej EMA w skali D1. Silną strefę wsparcia wyznacza rejon 0,6674/84.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję