Forex


W centrum uwagi inwestorów pozostaje dzisiejsze wystąpienie Powella w Jackson Hole, na którym najprawdopodobniej zostaną nakreślone perspektywy dla polityki monetarnej w USA. Notatki FOMC ujawniły bowiem podział wśród członków co do ścieżki stóp procentowych w przyszłości. We wczorajszym wystąpieniu dwóch członków FOMC dało jasno do zrozumienia, że nie będzie wspierało dalszych obniżek kosztu pieniądza. Esther George stwierdziła, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i nie widać sygnałów pogorszenia koniunktury w USA. Z kolei szef oddziału Filadelfia Fed – Patrick Harker – przyznał, że niechętnie zagłosował za luzowaniem polityki pieniężnej w lipcu i aktualnie wspierałby utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie. Wypowiedzi te złagodziły nieco oczekiwania na kolejne szybkie obniżki stóp procentowych w USA. Na drugi plan schodzą publikowane dzisiaj dane o sprzedaży detalicznej w Kanadzie i sprzedaży nowych domów w USA.

Podczas czwartkowej sesji opublikowane zostały protokoły z ostatnich posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Minutki EBC ujawniły, że utrzymujące się obawy o stan gospodarki mogą wymagać wprowadzenia pakietu narzędzi (obniżki stóp, zakupy aktywów, zmiana perspektyw dla polityki pieniężnej) w celu wsparcia gospodarki. Takie działania mogłyby zostać podjęte najwcześniej we wrześniu. Wczorajsze publikacje z Europy lepszych od oczekiwań indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego mogą łagodzić obawy o trwały charakter obserwowanego spowolnienia. Z kolei na lipcowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyżkę stóp procentowych. Zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej był Gatnar i Zubelewicz. W przypadku dalszego wzrostu inflacji CPI obóz jastrzębiego skrzydła w RPP może rosnąć w siłę, choć w sytuacji łagodzenia polityki pieniężnej przez główne banki centralne najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się stabilizacja stóp procentowych w Polsce. Zdaniem Hardta z RPP rozsądnym wydaje się teraz bardziej adaptacyjne podejście w kształtowaniu polityki monetarnej i przywiązywanie większej uwagi do bieżących danych napływających z gospodarki.

EUR/PLN

EUR/PLN utrzymuje się w węższym zakresie wahań wyznaczonym przez linie poprowadzone po ostatnich maksimach i minimach lokalnych w skali D1. Układ średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) w dalszym ciągu sprzyja stronie popytowej, co w przypadku braku impulsu do silniejszego ruchu kierunkowego na tej parze może sprzyjać utrzymaniu notowań na wyższych poziomach cenowych. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 4,3440. Silnym oporem pozostaje sierpniowe maksimum znajdujące się nieco poniżej okrągłego poziomu 4,4000.

USD/CAD

Na USD/CAD w ostatnich kliku dniach utrzymuje się węższy zakres wahań wyznaczony od dołu przez zbiegające się średnie EMA (100- i 200-okresową) w rejonie 1,3250, natomiast od góry przez ostatnie maksima lokalne przebiegające w okolicy 1,3345. Dopóki kurs utrzymuje się powyżej kluczowych średnich EMA w skali D1, to nie można wykluczyć próby przetestowania geometrycznego poziomu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,3564. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,3250.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję