Forex


Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja notatek z lipcowego posiedzenia FOMC, na którym po raz pierwszy od czasu ostatniego kryzysu finansowego w 2008 roku doszło do obniżki stóp procentowych o 0,25%. Amerykański bank centralny wówczas zdecydował się na wsparcie gospodarki ze względu na stłumioną presję inflacyjną, słabe perspektywy dla wzrostu gospodarczego na świecie oraz utrzymująca się niepewność w kwestiach handlowych. Pomimo cięcia kosztu pieniądza waluta amerykańska zyskała na wartości, gdyż Powell zasugerował, że nie ma co liczyć na długi cykl obniżek stóp procentowych w sytuacji wciąż pozytywnej oceny przez Fed kondycji koniunktury w USA. Protokół z posiedzenia powinien dostarczyć wskazówek do tego, co będzie wyznacznikiem dalszych działań Fed, gdyż rynki liczą na kolejne działania stymulacyjne ze strony amerykańskiego banku centralnego.

Podczas środowej sesji poznamy także dane z Kanady o inflacji CPI. Generalnie dynamika cen konsumentów utrzymuje się w okolicy celu inflacyjnego na poziomie 2,0%, jednakże kanadyjski bank centralny (BoC) oczekuje, że zacznie ona wyhamowywać i powróci do celu w połowie 2020 roku. Konsensus rynkowy zakłada, że w lipcu wskaźnik CPI wyhamował do 1,7% z 2,0%. Aktualnie główna stopa procentowa w Kanadzie wynosi 1,75%, co jest najwyższym poziomem od grudnia 2008 roku. Zdaniem BoC polityka monetarna jest odpowiednia, a kluczowymi czynnikami do zmiany podejścia może być rozwój sytuacji w sektorze energetycznym i w sporach handlowych. Aktualnie para USD/CAD utrzymuje się powyżej poziomu 1,3300 i w pobliżu sierpniowych maksimów lokalnych.

Na rynku krajowym dziś zostały opublikowane dane z sektora przemysłowego i budowalnego, które w lipcu uległy poprawie w stosunku do bardzo niskich odczytów z czerwca. Produkcja przemysłowa wzrosła w zeszłym miesiącu o 5,8% w skali roku, nieco poniżej oczekiwań rynkowych. Z kolei produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 6,6% r/r. Dane nieco łagodzą obawy o stan polskiej gospodarki w sytuacji coraz słabszej koniunktury w Niemczech oraz nie zmieniają perspektyw dla polityki pieniężnej. Złoty pozostaje dziś nieco mocniejszy zarówno względem euro i dolara, co po wczorajszym wyhamowaniu deprecjacji naszej krajowej waluty może pozwolić PLN złapać chwilę oddechu.

USD/PLN

USD/PLN wyhamował wczoraj zwyżki. Notowania utrzymują się poniżej sierpniowych maksimów lokalnych w rejonie 3,9465, co może stać się impulsem do lekkiego odreagowania ostatnich wzrostów. W przypadku umocnienia PLN notowania powinny kierować się w okolice najbliższego wsparcia w postaci linii Tenkan, która przebiega tuż powyżej 23,6% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 3,7253. Układ średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1 sprzyja w dalszym ciągu stronie popytowej na tej parze w średnim terminie.

USD/CAD

USD/CAD utrzymuje się poniżej ostatnich maksimów lokalnych z VII-VIII.2019 roku, które wypadają tuż poniżej geometrycznego poziomu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,3564. Dziś obserwujemy kontynuację lekkiego odreagowania ostatnich wzrostów, co na gruncie analizy technicznej może doprowadzić do próby zejścia w okolice 1,3250, gdzie silne wsparcie wyznaczają zbiegające się średnie EMA (100- i 200-okresowa) w skali D1. Silnym oporem pozostają okolice 1,3345/52.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję