Forex


Bieżący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie ze względu na wysyp danych makroekonomicznych. Przede wszystkim poznamy wstępny odczyt niemieckiej inflacji CPI w lipcu oraz wskazanie preferowanej przez Fed dynamiki cen konsumentów, czyli wskaźnik bazowy PCE. W środę nastąpi długo wyczekiwana decyzja Fed odnośnie parametrów polityki pieniężnej, gdzie konsensus rynkowy zakłada obniżkę stóp procentowych o 25pb. Piątkowa wyższa niż oczekiwano dynamika PKB za II kwartał tego roku zapewne skutecznie schłodziła oczekiwania na bardziej agresywny ruch ze strony amerykańskiego banku centralnego. Zgodnie ze wstępnym szacunkiem gospodarka USA wzrosła o 2,1% r/r wobec oczekiwanego wzrostu o 1,8% r/r, wyraźniej jednak mniej niż w I kwartale 2019 roku, kiedy to dynamika PKB wyniosła 3,1%. W drugiej części tygodnia uwaga rynku skupi się na tempie wzrostu koniunktury w strefie euro w II kwartale oraz danych z amerykańskiego rynku pracy, które w czerwcu wciąż wskazywały na dość solidną kondycję tego sektora. W międzyczasie przypada również decyzja Banku Anglii odnośnie stóp procentowych, jednakże wydaje się, że do czasu zaplanowanego Brexitu na jesieni bank nie będzie wprowadzał zmian w parametrach polityki monetarnej, a jedynie skupi się na analizie różnych scenariuszy w oczekiwaniu na ostateczny finał wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Zeszłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przyczyniło się do większej zmienności na EUR/USD. Początek poniedziałkowej sesji przynosi kontynuację spadków na głównej parze, która w minionym tygodniu ustanowiła nowe tegoroczne minimum. Kurs zbliża się do okrągłego poziomu 1,1100. Dużo słabsze perspektywy gospodarcze dla strefy euro niż USA były pomocne we wznowieniu trendu wzrostowego na indeksie dolara, który aktualnie znajduje się powyżej poziomu 97,80 pkt. Techniczny obraz rynku sprzyja próbie przetestowania lokalnych szczytów przebiegających w rejonie 98,20 pkt.

Na rynku krajowym złoty pozostaje nieco słabszy zarówno względem dolara, jak i euro. Posiedzenie EBC okazało się mniej gołębie niż oczekiwał tego rynek – co prawda zapowiedziano plan działania w celu wsparcia gospodarki na kolejne miesiące, jednak bank centralny nie zmienił stóp procentowych, co wywołało słabienie się walut CEE. W Polce w środę poznamy wstępny szacunek lipcowego CPI, gdzie konsensus rynkowy zakłada przyśpieszenie dynamiki cen konsumentów do 2,7% z 2,6% w skali roku.

USD/PLN

USD/PLN po wybiciu się górą z zakresu chmury ichimoku kontynuuje wzrosty. Para znajduje się powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co wspiera stronę popytową na tej parze. Na gruncie analizy technicznej kurs powinien się kierować w okolice 3,8580, gdzie opór wyznaczają lokalne szczyty z tego roku. Silnym wsparciem pozostają okolice okrągłego poziomu 3,8000, gdzie obecnie przebiega górne ograniczenie chmury ichimoku.

EUR/GBP

Ostatnia głębsza korekta spadkowa na EUR/GBP wyhamowała w rejonie 50- okresowej średniej EMA w skali D1 i 23,6% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od połowy marca 2019 r. Aktualnie kurs powrócił do zwyżki i notowania kierują się w okolice oporu w postaci lokalnego szczytu na poziomie 0,9050. Układ średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1 sprzyja stronie popytowej na tej parze.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję