Forex


Dzisiejsza sesja na rynkach będzie przebiegała pod znakiem wyczekiwania na lipcowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Przede wszystkim słabsze publikacje pojawiające się ze strefy euro na początku trzeciego kwartału wzmocniły rynkowe oczekiwania na bardziej łagodną retorykę ze strony EBC. Przysłowiową kropkę nad „i” postawiły wczorajsze wstępne odczyty wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego i usługowego strefy euro, które wskazywały na pogłębienia spowolnienia gospodarczego w lipcu. Szczególnie widoczne było wyhamowanie tempa aktywności w przetwórstwie w Niemczech, gdzie PMI dla wspomnianego sektora spadł do poziomu 43,1 pkt. Na szczęście sektor usług ma się lepiej, co wpływa nieco stabilizująco na koniunkturę w strefie euro. W obliczu niekorzystnego bilansu ryzyk i braku oznak presji inflacyjnej, EBC nie może pozostać bierny. Wydaje się jednak, że bank centralny strefy euro będzie chciał wesprzeć gospodarkę kompleksowym pakietem, co może potrwać jeszcze chwilę. W związku z powyższym należy oczekiwać dzisiaj raczej zmian w komunikacie, co otworzy przestrzeń do działań stymulujących gospodarkę w kolejnych miesiącach i łagodniejszej retoryki podczas konferencji prasowej z udziałem Mario Draghi.

Opublikowany podczas czwartkowej sesji odczyt indeksu Ifo z Niemiec tylko potwierdza, że czarne chmury zbierają się nad tamtejszą koniunkturą. Wskaźnik obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców spadł w lipcu do poziomu 95,7 pkt. z 97,5 pkt. Niższe niż oczekiwano okazały się także wskazania indeksu ocen bieżącej koniunktury i indeksy oczekiwanych zmian w gospodarce w kolejnych sześciu miesiącach. Rozczarowujące odczyty ciążą notowaniom euro i potwierdzają, że nie widać sygnałów poprawy sytuacji w największej europejskiej gospodarce, co tylko wspiera oczekiwania na kolejne działania stymulujące koniunkturę ze strony EBC.

Nowy premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeprowadził rekonstrukcję rządu i zapowiedział, że bez względu na wszystko doprowadzi do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE) w dniu 31 października 2019 roku. Celem rządku jest aktualnie wypracowanie nowego porozumienia z UE. Johnson zapowiedział również, że podejmie na wszelki wypadek przygotowania do twardego Brexitu, co zapewne jest najbardziej pesymistycznym scenariuszem dla obydwu stron.

EUR/USD

EUR/USD pogłębienia spadki przy utrzymującym się słabszym sentymencie do europejskiej waluty w oczekiwaniu na rezultat dzisiejszego posiedzenie EBC. Euro ciążą także rozczarowujące publikacje – dzisiejszy odczyt indeksu Ifo tylko zwiększył obawy o kondycję niemieckiej gospodarki. Aktualnie notowania kierują się w okolice tegorocznych dołków znajdujących się w okolicy 1,1106/11. Przełamana strefa wsparcia w rejonie 1,1180-1,1200 wyznacza obecnie opór. Układ kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) sprzyja stronie podażowej na tej parze.

USD/PLN

USD/PLN przetestował wczoraj okolice geometrycznego poziomu 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się z okolic 109,55, jednakże kurs nie utrzymał się dłużej powyżej okrągłego poziomu 3,8200. Zamknięcie świecy dziennej powyżej chmury ichimoku w skali dziennej świadczy o przewadze strony popytowej na tej parze, na co wskazuje także układ średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej). Najbliższe wsparcie wyznacza górne ograniczenie chmury ichimoku przebiegające na poziomie 3,8008.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję