Forex


Końcówka tygodnia będzie przebiegała pod wpływem oczekiwania na wstępny majowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Konsensus rynkowy zakłada, że nastroje amerykańskich konsumentów pozostaną dobre pomimo eskalacji konfliktu handlowego i oczekują, że wskaźnik nawet lekko wzrośnie do 97,5 pkt. z 97,2 pkt. w kwietniu. Wieczorem głos zabierze także dwóch członków Fed. Clarida powinien podtrzymać swoje stanowisko, że obecnie nie ma istotnych argumentów za zmianą stóp procentowych w USA w jakimkolwiek kierunku. Podobnego zdania najprawdopodobniej będzie także John Williams, który co prawda w ostatnim czasie zwracał uwagę na zbyt niską inflację bazową, jednakże zaznaczał, że pomimo tego uważa, że obecna polityka pieniężna „jest właściwa”. Lepsze dane mogą wesprzeć notowania waluty amerykańskiej i stać się impulsem do aktu na wyższe poziomy cenowe. Wczoraj można było zaobserwować istotne ruchy na indeksie dolara, który powrócił do wzrostów wsparty lepszymi danymi z rynku nieruchomości w USA, a także wyższym niż oczekiwano wzrostem indeksu Fed z Filadelfii do 16,6 pkt. w maju. Dolar amerykański zyskiwał na wartości w klimacie utrzymujących się napięć na linii USA-Chiny, choć nastroje rynkowe uległy wyraźnej poprawie w dniu wczorajszym. Jednakże za wcześnie by mówić, że powrót apetytu na ryzyko będzie długotrwały.

EUR/USD powrócił do spadków po nieudanej próbie wyjścia powyżej oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. W oczekiwaniu na dzisiejszy finalny odczyt inflacji CPI w strefie euro notowania pozostawały bardzo stabilne. Same dane istotnie nie wpłynęły na notowania tej pary, gdyż ostateczny odczyt potwierdził roczną dynamikę cen i usług konsumentów na poziomie 1,7% w skali roku. Wskaźnik bazowy CPI okazał się nieco wyższy niż oczekiwano i przyśpieszył do 1,3% w skali roku. Patrząc na układ techniczny wydaje się, że silniejszy ruch kierunkowy na tej parze zobaczymy dopiero po wyłamaniu się notowań z zakresu klinu spadkowego. Euro ciąży także obawy związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Na koniec warto wspomnieć o słabszym sentymencie utrzymującym się w tym tygodniu do funta brytyjskiego. Generalnie Brexitowa saga trwa i wydaje się, że wobec braku porozumienia pomiędzy Partią Konserwatywną i Partią Pracy najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem na wyjście z impasu będzie albo opuszczenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy albo drugie referendum. Jeszcze na początku czerwca premier May ma przedłożyć już po raz ostatni projekt umowy do przegłosowania a także przedstawić plan swojej dymisji ze stanowiska premiera. Powyższe kwestię ciążą notowaniom brytyjskiej waluty. Kurs GBP/USD znajduje się poniżej okrągłego poziomu 1,2800, natomiast EUR/GBP zbliża się w okolice okrągłego poziomu 0,8750.

EUR/USD

Euro utrzymuje się pod presją sprzedających. Notowania znajdują się poniżej okrągłego poziomu 1,1200 i oddalają się od oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Z technicznego punktu widzenia notowania powinny kierować się obecnie w strefę wsparcia w rejonie 1,1110/30. Silniejszy ruch kierunkowy powinien nastąpić po wybiciu z zakresu klinu spadkowego.

USD/CAD

Notowania USD/CAD wybroniły wczoraj wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, gdzie można było zaobserwować reakcję ze strony popytowej. Dziś widać kontynuację ruchu wzrostowego i notowania ponownie zbliżają się do oporu w postaci maksimów lokalnych w rejonie 1,3505/20, tuż powyżej których przebiega 78,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,3664. Układ kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) sprzyja stronie popytowej na tej parze.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję