Forex


Podczas wtorkowej sesji w centrum zainteresowania inwestorów pozostają wstępne publikacje na temat dynamiki cen konsumentów w kwietniu. Opublikowane jak dotąd dane z Francji były zgodne z oczekiwaniami rynkowi. Z kolei wstępne wskazania z Polski potwierdziły, że dynamika cen pozostaje w trendzie wzrostowym. W kwietniu bowiem inflacja CPI przyśpieszyła do 2,2% r/r z 1,7% r/r w marcu. Z kolej w ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 1,1%. W dalszym ciągu dane utrzymują się w zakresie celu inflacyjnego, co będzie jak na razie wystarczającym argumentem dla członków RPP by utrzymywać status quo w polityce pieniężnej. Dzisiaj poznamy jeszcze dane o inflacji z niemieckiej gospodarki, gdzie konsensus zakłada także wyższą dynamikę cen niż w marcu. Analitycy spodziewają się, że w kwietniu inflacja CPI wzrosła o 1,5% r/r wobec wzrostu o 1,3% r/r ze względu na wyższe ceny energii i żywności., co wobec obserwowanego spowolnienia w niemieckiej gospodarce i całej strefie euro także pozostanie bez wpływ na gołębie nastawienie członków EBC.

Europejska waluta pozostawała stabilna, z lekką tendencją do umocnienia w oczekiwaniu na dzisiejszy wstępny szacunek dynamiki PKB w strefie euro. Dane zaskoczyły pozytywnie. Zgodnie z pierwszym odczytem tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosło 1,2% w skali roku i 0,4% w ujęciu kwartalnym wobec wzrostu o 1,1% r/r i 0,2% k/k w poprzednim okresie. Ponadto stopa bezrobocia obniżyła się do 7,7% z 7,8% r/r. Publikacje stanowią wsparcie dla kontynuacji korekty wzrostowej na EUR/USD zapoczątkowanej w tym tygodniu.

Ostatnia sesja kwietnia przynosi odreagowanie na indeksie dolara. Notowanie tego instrumentu ponownie znalazły się poniżej poziomu 97,5 pkt. odreagowują silne wzrosty z zeszłego tygodnia. Dzisiejszy odczyt indeksu Conference Board powinien potwierdzić utrzymujące się dobre nastroje wśród amerykańskich konsumentów. Ponadto zostanie opublikowany indeks Chicago PMI, którego dobry odczyt może być pomocny choć w chwilowym wyhamowaniu spadków na dolarze w oczekiwaniu na majowe posiedzenie FOMC, które powinno potwierdzić utrzymującą się wciąż dobrą koniunkturę w USA.

EUR/PLN

Notowania EUR/PLN utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku, co jak na razie ogranicza dalsze wzrosty na tej parze. Wobec słabości waluty amerykańskiej dzisiaj kurs powrócił poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1. Z technicznego punktu widzenia dalsza aprecjacja PLN jest zależna od tego, czy EUR/PLN uda się zejść poniżej wsparcia w postaci zbiegających się linii kijun i tenkan. Silnym oporem pozostaje psychologiczny poziom 4,3000.

GBP/USD

Słabszy dolar sprzyja odreagowaniu na GBP/USD, po tym jak spadki wyhamowały nieco poniżej połowy zniesienia całości impulsu wzrostowego zapoczątkowanego w styczniu 2019 roku. Notowania obecnie kierują się w okolice oporu w postaci zbiegających się kluczowych średnich EMA (50-,100- i 200-okresowej) w skali D1, który przebiega w rejonie 1,3020/35.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję