Forex


Na rynkach utrzymuje się pozytywny klimat inwestycyjny w czym pomocne były publikacje z chińskiej gospodarki. Dynamika PKB wyniosła w I kwartale 2019 roku 6,4% w skali i była wyższa niż konsensus rynkowy na poziomie 6,3% r/r. Powyżej oczekiwań rynkowych ukształtowała się także w marcu produkcja przemysłowa, która wzrosła o 8,5% r/r wobec prognozowanych 5,9% r/r oraz sprzedaż detaliczna, która zwiększyła się o 8,7% r/r wobec oczekiwanego wzrostu o 8,4% r/r. Powyższe dane poprawiają perspektywy dla koniunktury Państwa Środka i przyczyniają się do podtrzymania apetytu na bardziej ryzykowne aktywa.

Nieco więcej na temat stanu amerykańskiej gospodarki dowiemy się z Beżowej Księgi Fed, która zostanie opublikowana dziś wieczorem. Jak dotąd jednak bardziej gołębi zwrot w polityce pieniężnej Fed ciąży notowaniom waluty amerykańskiej. Indeks dolara powrócił w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali D1 i ponownie pojawiła się szansa na niższe poziomy cenowe na tym instrumencie. Euro w oczekiwaniu na finalne dane o inflacji w strefie euro pozostaje mocniejsze. W centrum zainteresowania będzie znajdował się także dolar kanadyjski, gdzie dane inflacyjne z tamtejszej gospodarki będą także monitorowane pod kątem przyszłych posunięć Banku Kanady, który oczekuje, że dynamika cen będzie utrzymywała się poniżej 2,0% przez większość 2019 roku. Aktualnie na USD/CAD obserwujemy silniejszy ruch spadkowy w okolice ostatnich lokalnych dołków. Z kolei temat Brexitu chwilowo został zamieciony pod dywan, co sprzyja mniejszej zmienności na parze GBP/USD, która praktycznie nie zareagowała na dzisiejsze dane inflacyjne. Inflacja CPI ustabilizowała się w marcu na poziomie 1,9% r/r, a wskaźnik inflacji bazowej CPI odpowiednio na 1,8% pomimo oczekiwanego wzrostu, co w obliczu niepewności związanej z Brexitem sprzyja utrzymaniu statusu quo w polityce monetarnej przez Bank Anglii.

Na rynku krajowym utrzymuje się siła złotego względem GBP, USD czy CHF. Opublikowane dziś dane przez GUS wskazywały na niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw do 3,0% w skali roku z 2,9% r/r oraz silniejsze niż oczekiwano wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń do 5,7% r/r. W kwietniu pogorszyły się także względem poprzedniego miesiąca nastroje konsumentów, co jednak nie zmienia dotychczasowej oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Wczorajsze dane o inflacji bazowej CPI, która przyśpieszyła do 1,4% w skali roku, nie są również w stanie zmienić nastawienia członków RPP.

USD/PLN

USD/PLN utrzymuje się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku oraz linii tenkan i kijun, co sprzyja pogłębieniu spadków. Dodatkowo stronie podażowej pomaga fakt, że zarówno 50- i 100-okresowa średnia EMA w skali D1 zaczynają być skierowane ku dołowi. W przypadku utrzymania słabości dolara kurs będzie kierował się w okolice wsparcia w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali D1 zbiegającej się z linią trendu w rejonie 3,7600. Najbliższy opór stanowią okolice 3,7900.

USD/CAD

USD/CAD powocił w okolice 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej i dolnego ramienia trójkąta. W przypadku wyłamania dołem para otworzy sobie drogę do pogłębienia spadków w okolice 1,3230/40, gdzioe przebiega linia poprowadzona po ostatnich minimach oraz 200-okresowa średnia EMA w skali D1. Silnymm oporem pozostają maksima lokalne przebiegająe w rejonie 1,3450/65, nieco powyżej geometrycznego poziomu wynikającego z 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z okolic 1,3664.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję