Forex


Rynki pozostają pod wpływem wczorajszej zaskakująco łagodnej retoryki ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC), jednakże dzisiaj również nie powinno zabraknąć emocji. Podczas piątkowej sesji bowiem zostaną opublikowane najważniejsze dane z amerykańskiej gospodarki, czyli oficjalny raport z rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że w lutym utrzymana zostanie dobra kondycja amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwany jest spadek stopy bezrobocia do 3,9% z 4,0% w skali roku, wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 180 tys. oraz co najważniejsze przyśpieszenie dynamiki płac do 3,3% z 3,2% w skali roku. Dobre dane będą stanowiły wsparcie dla i tak dobrego sentymentu dla dolara w ostatnich dniach. Ponadto dobra kondycja rynku pracy stanowi, pomimo wielu niepewności odnośnie perspektyw koniunktury, wsparcie dla scenariusza, że w kolejnych kwartałach Rezerwa Federalna może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych. Co więcej, poznamy publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości i kanadyjskiego rynku pracy, co może przyczynić się do większej zmienności na parze USD/CAD.

Reakcja na wczorajszy komunikat po posiedzeniu EBC oraz konferencje prasową z udziałem Mario Draghi wskazuje, że rynek został zaskoczony istotnym złagodzeniem retoryki ze strony banku. Przede wszystkim w komunikacie padło stwierdzenie o wydłużeniu do końca 2019 roku okresu, w którym stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. W związku z powyższym najwcześniej zmiany kosztu pieniądza w strefie euro można spodziewać się w 2020 roku. Ponadto wymownym gołębim akcentem było podjęciu już w marcu decyzji o uruchomieniu nowej serii tanich pożyczek dla banków komercyjnych (tzw. TLTRO –III), które rozpoczną się we wrześniu tego roku i będą miały dwuletni termin zapadalności. Oliwy do ognia dolała rewizja w dół prognoz dotyczących zarówno dynamiki PKB, jak i inflacji. Euro znalazło się pod silną presją sprzedających. Na głównej parze walutowej EUR/USD można było zaobserwować silny ruch kierunkowy w dół – kurs powrócił w okolice 1,1175 po raz ostatni obserwowane w czerwcu 2017 roku.

Indeks dolara znalazł się wczoraj na nowych tegorocznych maksimach. Dziś można zaobserwować lekkie odreagowanie silnego ruchu z czwartku w oczekiwaniu na publikacje z rynku pracy w USA. Lutowy raport z rynku pracy powinien być dobry, co będzie stanowiło wsparcie dla kontynuacji zwyżki na tym instrumencie.

EUR/USD

Spadki na EUR/USD wczoraj dotarły w rejon geometrycznego poziomu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,0340. Aktualnie kurs broni tego poziomu, co w oczekiwaniu na publikacje z USA może przyczynić się do lekkiego odreagowania wczorajszych spadków. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej), co z technicznego punktu widzenia powinno sprzyjać stronie podażowej na tej parze.

USD/CAD

USD/CAD w ostatnim czasie wybronił wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej a korekta spadkowa swoim zasięgiem nie przekroczyła 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,2060. Utrzymanie notowań powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) stało się impulsem do powrotu do wzrostów na tej parze. Notowania przełamały opór w postaci lokalnych szczytów w rejonie 1,3385, co otwiera możliwość testowania lokalnego maksimum z 30.XII.2018 roku. Wspomniane okolice 1,3385 stanowią aktualnie najbliższe wsparcie.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję