Forex


Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację umocnienia waluty amerykańskiej, co stanowi pokłosie rosnących rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, a także pozytywnej oceny kondycji amerykańskiej gospodarki w półrocznym raporcie przygotowanym przez Rezerwę Federalną. Podwyżka stóp procentowych w USA w tym roku pozostaje w grze, wobec czego inwestorzy z niecierpliwością będą wyczekiwali na publikację miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. W między czasie będą musieli zadowolić się jednak innymi danymi z USA, na przykład dzisiejszym odczytem indeksu ISM dla sektora usługowego a także sprzedażą nowych domów. Ponadto rynki będą pozostawały pod wpływem informacji płynących od chińskich władz dotyczących niższych celów dla wzrostu gospodarczego na 2019 rok w przedziale 6,0-6,5%. Dziś rozpoczęły się obrady 14 Narodowego Kongresu Ludowego, które otworzyła prezentacja przez premiera Li raportu o stanie państwa. Wobec ryzyka spowolnienie PKB do najniższego poziomu od blisko 30 lat, Chiny zamierzają wspierać koniunkturę poprzez obniżkę podatków i wydatki na infrastrukturę.

Decyzją Banku Rezerw Australii (RBA) główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,5% w skali roku. Zdaniem banku niski poziom stóp procentowych wspiera australijską gospodarkę, która powinna się w tym roku rozwijać w tempie 3,0%. Czynnikiem pro wzrostowym dla koniunktury pozostają także rosnące inwestycje biznesowe, wyższe wydatki na infrastrukturę oraz wzrost zatrudnienia. Głównym czynnikiem ryzyka jest poziom konsumpcji ze strony gospodarstw domowych. Inflacja pozostaje na niskim, stabilnym poziomie, jednakże oczekuje się, że w kolejnych latach będzie wzrastać. Decyzja RBA okazała się neutralna dla notowań australijskiej waluty. Do większej zmienności na AUD może przyczynić się wieczorne przemówienie Lowe, który przy okazji lutowego posiedzenia stwierdził, że ruch na stopach procentowych będzie „równomiernie wyważony”, co spotkało się z silną reakcja spadkowa na AUD/USD.

Notowania EUR/USD utrzymują się w trendzie bocznym od listopada zeszłego roku. Wczoraj po raz kolejny kurs znalazł się tuż powyżej okrągłego poziomu 1,1300, który wyznacza górne ograniczenie strefy wsparcia na tej parze. Wspólna waluta pozostawała słabsza pomimo pozytywnej niespodzianki w postaci wyższego marcowego wskazania indeksu Senitix mierzącego nastroje europejskich inwestorów finansowych. Opublikowane dzisiaj ostateczne dane odnośnie aktywności w sektorze usług Niemiec i całej strefy euro były nieco lepsze niż zakładał konsensus rynkowy, jednakże ich wpływ na notowania euro był neutralny w oczekiwaniu na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

EUR/GBP

EUR/GBP powrócił tuż poniżej strefy oporu w rejonie 0,8615/35, gdzie można zaobserwować reakcję ze strony podażowej. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej) i są skierowane ku dołowi, co z technicznego punktu widzenia sprzyja pogłębieniu spadków. Lokalny dołek z II.2019 wyznacza wsparcie w okolicy 0,8530.

AUD/USD

AUD/USD powrócił w okolice minimów ustanowionych po posiedzeniu RBA w lutym w rejonie 0,7050. Wspomniane okolice zostały uprzednio wybronione, co spotkało się z reakcją ze strony popytowej i zaowocowało odreagowaniem. W przypadku wybronienia wsparcia notowania powinny kierować się w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która przebiega obecnie na poziomie 0,7317. Z kolei zejście poniżej okolic 0,7050 otworzy drogę do ponownego testu okrągłego poziomu 0,7000.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję