Forex


Wczoraj rynki oczekiwały na publikacje notatek z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, natomiast dziś zostanie opisany opis dyskusji z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które będą przede wszystkim analizowane pod kątem perspektyw gospodarczych strefy euro. Ponadto w kontekście coraz bardziej prawdopodobnego scenariusza zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA warto śledzić wypowiedzi przedstawicieli Fed. Podczas czwartkowej sesji głos zabierze Powell, Bullard, Evans i Clarida.

Indeks dolara powrócił wczoraj do spadków, które były na tyle głębokie, że instrument zszedł poniżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Dolar zaczął tracić na wartości jeszcze przed publikacją notatek z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, natomiast minutki FOMC tylko przypieczętowały słabszy sentyment do waluty amerykańskiej. Zdaniem przedstawicieli Fed bowiem, bank powinien wykazywać się cierpliwością w kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej w otoczeniu niewielkiej presji inflacyjnej. Zapiski wpisują się dobrze w ostatnią retorykę Powella, który stwierdził, że Fed będzie bardziej ‘elastyczny’ w kwestii kolejnych podwyżek stóp procentowych. To stanowi podłoże do tego by rynki utwierdziły się w przekonaniu, że Fed będzie zmierzał w kierunku zakończenia cyklu wzrostu kosztu pieniądza w USA.

Decyzją Bank Kanady i Narodowego Banku Polskiego, stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Z komunikatu BoC można wyczytać, że kanadyjska gospodarka generalnie radzi sobie dobrze - wzrost gospodarczy jest bliski potencjalnemu, zatrudnienie rośnie w solidnym tempie a stopa bezrobocia utrzymuje się blisko 40-letniego minimum. Co prawda bank obniżył prognozę dynamiki PKB w 2019 roku do 1,7%, jednakże oczekuje, że tempa wzrostu gospodarczego przyśpieszy w 2020 roku do 2,1% r/r. BoC nie wyklucza także potrzeby dalszych podwyżek stóp procentowych w Kanadzie, co stanowiło wsparcie dla dolara kanadyjskiego a para USD/CAD pogłębiła spadki. Z kolei z komunikatu RPP wynika, że utrzymują się korzystne perspektywy krajowej koniunktury, choć oczekuje się stopniowego obniżenia tempa wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. W horyzoncie oddziaływania polityki monetarnej dynamika cen powinna pozostawać w pobliżu celu inflacyjnego, co będzie sprzyjało stabilizacji stóp procentowych na obecnych poziomach. Zdaniem prezesa Glapińskiego koszt pieniądza mógłby się nawet nie zmienić do końca kadencji Rady.

USD/PLN

Słabszy dolar sprzyjał pogłębieniu spadków na USD/PLN wczoraj. Kurs przełamał wsparcie w rejonie 3,7285, co z technicznego punktu widzenia daje zielone światło do powrotu w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali D1 na poziomie 3,7125. Notowania utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali dziennej, co świadczy o przewadze strony podażowej na tej parze. Najbliższy opór wyznacza 100-okresowa średnia EMA na poziomie 3,7495.

EUR/USD

EUR/USD wyłamał się górą z ostatniego zakresu wahań i testował okolice 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Dziś para zbliżyła się w rejon 1,1570 i obecnie odreagowuje wczorajsze wzrosty, co może ponownie sprowadzić notowania tej pary w okolice 1,1500, które obecnie stanowią wsparcie. 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,1814 wyznacza geometryczny opór w rejonie 1,1585.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję