Forex


W przeddzień grudniowej decyzji Rezerwy Federalnej odnośnie stóp procentowych waluta amerykańska pozostaje słabsza. Niemal pewna opcją jest to, iż kolejnym ruchem ze strony amerykańskiego banku centralnego będzie już czwarta w tym roku podwyżka kosztu pieniądza, jednakże ścieżka kształtowania się stóp procentowych w przyszłości najprawdopodobniej będzie niższa niż wcześniej prognozowano, co może hamować aprecjację waluty amerykańskiej. Ponadto podczas poniedziałkowej sesji do krytyki działań Fed ponownie wrócił Donald Trump stwierdzając, że obecnie nie ma miejsca na żadne podwyżki stóp procentowych. Dolarowi nie pomagały też wczorajsze słabsze dane o nastrojach w sektorze nieruchomości – indeks NAHB spadł w grudniu do 56 pkt. z 60 pkt. miesiąc wcześniej. Z kolei indeks aktywności przemysłowej NY Empire State obniżył się do poziomu 10,9 pkt. z 23,3 pkt., co także ciążyło USD.

Eurodolar pozostaje w fazie odreagowania ostatnich spadków. Wczoraj kurs powrócił w okolice 1,1355 pomimo słabszych danych o inflacji HICP w strefie euro za listopad. Dziś notowania zbliżają się ponownie w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej nie zważając na słabszy niż oczekiwano odczyt indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo, który w grudniu uplasował się na poziomie 101 pkt. wobec 102 pkt. w poprzednim okresie. W dalszym ciągu jednak para utrzymuje się w zakresie wahań, co jak na razie ogranicza możliwość silniejszego ruchu kierunkowego. Co prawda posiedzenie ECB i konferencja Mario Draghi nie zaowocowała większą zmiennością na tej parze, jednakże jutrzejsza decyzja FOMC może stać się ku temu impulsem.

Inflacja bazowa CPI w Polsce spadła w październiku do poziomu 0,7% w skali roku głównie za sprawą cen usług. Dzisiaj natomiast zostały opublikowane dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,0% r/r, natomiast dynamika płac wyniosła 7,7% r/r oddalając się ponownie od bariery 7,0%. Dane potwierdziły kontynuację hamowania tempa wzrostu zatrudnienia.

EUR/JPY

Spadki na EUR/JPY doprowadziły notowania tej pary w okolice silnej strefy wsparcia w rejonie 127,50/60 wynikającej z minimów lokalnych z listopada i grudnia tego roku. Wspomniane okolice historycznie przyczyniały się do wzrostu aktywności ze strony popytowej. Wybronienie strefy wsparcia przyczyni się do odreagowania silnych spadków i powrotu notowań w okolice okrągłego poziomu 128,00 jenów za euro. W przyszłości nie można wykluczyć zejścia poniżej poziomu 127,50. Układ średnich kroczących EMA w skali H4 premiuje stronę podażową na tej parze.

USD/PLN

USD/PLN nie udało się trwale pokonać okolic 3,8120, co zaowocowało aktywnością ze strony podażowej. Notowania zeszły poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali H4, co przyczyniło się do pogłębienia spadków. Para obecnie oscyluje w okolicy 3,7650, jednakże z technicznego punktu widzenia może zostać podjęta próba powrotu w rejonie 3,7600.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję