Forex


Wydarzeniem piątkowej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Po pozytywnym zaskoczeniu w postaci raportu ADP, dzisiejsze dane także powinny spełnić oczekiwania inwestorów. Konsensus rynkowy zakłada, że liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym wzrośnie we wrześniu o 185 tys. wobec wzrostu o 201 tys. w poprzednim okresie. Oczekiwany jest dalszy spadek stopy bezrobocia do 3,8% z 3,9% w skali roku oraz dynamika przeciętnych zarobków na poziomie 2,8% r/r. Wobec ostatnich optymistycznych wypowiedzi Powell’a na temat perspektyw amerykańskiej gospodarki, komponentach indeksu ISM dotyczących zatrudnienia oraz historycznie niskiej cotygodniowej liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych, inwestorzy spodziewają się dobrych danych. W takiej sytuacji większej reakcji na dolarze może spodziewać się w przypadku publikacji istotnie odbiegających od konsensusu rynkowego w jedną bądź drugą stronę. Główna para walutowa EUR/USD oscyluje w rejonie 1,1500 w oczekiwaniu na te publikacje.

Nieco lepiej w ostatnich dniach zachowuje się waluta brytyjska, co jest pokłosiem doniesień o zbliżeniu się stanowisk Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w kwestii Brexitu. Ostatnie rozmowy zmierzają we właściwym kierunku wobec czego zwiększają się szanse na wypracowanie kompromisu w kwestii tego jak będą wyglądały stosunki europejsko – brytyjskie już w najbliższych tygodniach. W dalszym ciągu euro ciąży kwestia włoska i fakt, że plany deficytów budżetowych na kolejne lata opierają się na optymistycznych założeniach dotyczących dynamiki PKB we Włoszech. Ponadto wczoraj członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego – Olli Rehn - dał jasno do zrozumienia, że rolą EBC nie jest wspieranie włoskiego rynku długu po ostatniej serii wyprzedaży. Wspólnej walucie nie pomogły opublikowane dzisiaj lepsze dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, które wzrosły w sierpniu o 2,00% m/m.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje także dolar kanadyjski. Równolegle z danymi z amerykańskiego rynku pracy poznamy również dane z Kanady z tego sektora, gdzie oczekiwany jest wzrost zatrudnienia o 25 tys. nowych etatów i spadek stopy bezrobocia do 5,9% z 6,0% r/r. Dobre dane z Kraju Klonowego Liścia potwierdzające zasadność dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Kanady mogą dziś wesprzeć CADa.

USD/CAD

USD/CAD pozostaje w fazie odreagowania ostatnich spadków. Notowania ponownie zbliżają się w okolice oporu w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która wyznacza najbliższy opór na poziomie 1,2958. Nieco powyżej tego poziomu znajduje się silna strefa oporu w rejonie 1,3000/10 wyznaczona przez 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,3385 i średnich kroczących EMA (50- i 100-okresowej). W przypadku publikacji dobrych danych z Kanady może dojść do umocnienia CADa i powrotu kursu w okolice wsparcia na poziomie 1,2885.

EUR/GBP

Na EUR/GBP obserwujemy silne spadki od połowy tego tygodnia. GBP korzysta ze słabszego sentymentu do euro oraz z pozytywnych doniesień odnośnie Brexitu. Techniczny obraz rynku sprzyja pogłębieniu spadków w okolice 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 0,8620. Kurs znajduje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co wspiera stronę podażową. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 0,8850.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję