Forex


Podczas wczorajszej sesji rynki zaskoczył wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji CPI w USA, który wsparł oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych na marcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Inflacja CPi ustabilizowała się w styczniu na poziomie 2,1% w skali roku, natomiast inflacja bazowa na poziomie 1,8% r/r. Oba wskazania przewyższały rynkowe oczekiwania, które kształtowały się odpowiednio na poziomie 1,9% r/r i 1,7% r/r. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa CPI wzrosła o 0,3% m/m, co może wskazywać na narastanie presji inflacyjnej. W reakcji na te dane dolar zyskał na wartości, jednak umocnienie waluty amerykańskiej było krótkotrwałe. Rozczarowała bowiem sprzedaż detaliczna, która spadła w styczniu o 0,3% w ujęciu miesięcznym. Być może przyczyniły się do tego słabe warunki pogodowe, gdyż generalnie utrzymujące się dobre nastroje wśród amerykańskich konsumentów i dobra sytuacja na rynku pracy w USA powinna wspierać konsumpcję prywatną. Bilans dnia dla dolara był ujemny. Indeks dolara zanotował wczoraj większe spadki i zbliżył się ponownie w rejon wsparcia wynikający z lokalnych dołków ustanowionych jeszcze w tym roku. W dniu dzisiejszym z kolei poznamy inflację PPI w USA, której odczyt przyciąga uwagę pod wczorajszych wyższym niż oczekiwano wskazaniu inflacji CPI. Ponadto zostanie opublikowana liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu oraz dane o produkcji przemysłowej w styczniu.

Decyzją Riskbanku główna stopa procentowa została utrzymana w Szwecji na poziomie -0,5%. Decyzja nie była jednomyślna. Kolejnym krokiem ze strony banku będzie najprawdopodobniej podwyżka stóp procentowych, jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie roku. Prognozy dotyczące inflacji zostały obniżone na 2018 i 2019 roku przy braku rewizji ścieżki stóp procentowych, wobec czego z pewnością wzrost kosztu pieniądza będzie miał stopniowy charakter. W nocy z kolei został opublikowany raport z australijskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia obniżyła się w styczniu do 5,5% z 5,6% po koreckie w górę danych za grudzień. Na początku tego roku obserwowany jest także dalszy wzrost zatrudnienia, który wynikał głównie z umów na niepełny etat. Brak presji na wzrost płac wobec dobrej kondycji australijskiego rynku pracy będzie sprzyjał utrzymaniu statusu quo w polityce monetarnej Banku Rezerw Australii.

Dzisiaj został opublikowany styczniowy odczyt inflacji CPI. Inflacja konsumencka spowolniła do 1,9% w skali roku z 2,1% r/r zanotowanych w grudniu. W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,3% wobec wzrostu o 0,2% m/m w poprzednim okresie. Spadek wskaźnika CPI poniżej bariery 2,0% w skali roku będzie kolejnym argumentem dla gołębiego skrzydła Rady Polityki Pieniężnej za utrzymaniem polityki pieniężnej bez zmian.

EUR/USD

EUR/USD powrócił do wzrostów. Zejście poniżej 50-i 100-okresowej średniej EMA w skali H4 okazało się krótkotrwałe. Po tym jak parze udało się przełamać geometryczny opór w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,2536, kurs zaczął się ponownie kierować w okolice lokalnych szczytów z początku tego roku. Silnym oporem pozostaje strefa 1,2520/36. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,2410.

GBP/USD

GBP/USD kontynuuje wzrosty. Para udało się wyjść powyżej psychologicznego poziomu 1,4000 i w dniu dzisiejszym przetestować maksimum lokalne na poziomie 1,4066. Notowania powróciły powyżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali H4, co sprzyja dalszym wzrostom. Najbliższy opór w postaci geometrycznego zniesienia 61,8% Fibo całości spadków realizowanych od 25.01. znajduje się na poziomie 1,4120.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję