Forex


Skala ruchów

Rano, przed godziną dziesiątą, wykres głównej pary walutowej szybował w okolicach 1,2435. To zdecydowanie zbyt nisko, by mówić o przebiciu górą konsolidacji, która trwa od więcej niż 10 dni. W takim razie spróbowano drugiego chwytu – wyjścia dołem.

Rzeczywiście, po 16:00 zakreślono 1,2315. Ostatecznie wykres nie był tak nisko od 24 stycznia, jest więc o czym mówić. Co prawda próba się nie powiodła, w tym sensie, że potem doszło do odbicia – znów w kierunku dwudziestki czwórki.

Rano euro miało prawo zyskiwać – po silnym, budującym odczycie z Niemiec na temat zamówień w przemyśle. W grudniu, jak się okazało, przyrosły one o 3,8 proc. m/m oraz o 7,2 proc. w relacji rocznej. Potem ten impuls najwyraźniej wygasł. Mieliśmy jeszcze (wieczorem) wypowiedź Bullarda z Fed – jego zdaniem polityka monetarna niewiele zmieni się pod kierownictwem nowego szefa Fed, Powella. W jego słowach można szukać przyczyny wieczornego osłabienia USD, mówił bowiem też, że zerwała się łączność między bezrobociem a inflacją – oba wskaźniki stoją bowiem nisko, a Fed chciałby, aby inflacja rosła.

W długoterminowej perspektywie nadal istotne jest to, czy potwierdzi się linia spadkowa, prowadzona po wierzchołkach od roku 2008, przez maksima z 2009, 2011 i 2014. Na pewien czas zatraciła ona znaczenie, bo lata 2015 – 2017 upłynęły znacznie poniżej jej toru, teraz jednak ma szansę znów wejść do gry, w szczególności zaś – potwierdzić się.

Temat PLN

Na USD/PLN jakimś odpowiednikiem opisanej linii jest ta, która biegnie po dołkach z roku 2011 i 2014. Właściwie została ona mocno naruszona, co sugerować powinno, że złotemu nie będzie się wiodło tak źle – ale mówimy o linii długoterminowej, a za nami dopiero jeden miesiąc nowego roku (z "hakiem"). Wymowne jest to, że rozgrywano dziś nawet 3,3860 w roli maksimów, choć dzień dogasa trzy grosze niżej, to też fakt.

Funt-złoty schodził do 4,67, ale i wybijał do 4,7030. Teraz mamy ok. 4,69. Na euro-złotym wahania też były spore, finalnie mamy zakres od 4,15 do 4,1730. Warto mimo wszystko pamiętać, że złoty traci do wspólnej waluty już od 29 stycznia.

Tomasz Witczak

FMC Management

\FMCM"

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję