Forex


Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest decyzja Banku Anglii odnośnie parametrów polityki pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 0,25% oraz że wartość programu skupu aktywów nie ulegnie zmianie. Z tego względu, że na chwilę obecną rynki nie spodziewają się niespodzianek ze strony BoE, większa uwaga inwestorów będzie poświęcona kwestiom tego jak w sierpniu głosowali członkowie MPC oraz najnowszym projekcjom dotyczącym wzrostu gospodarczego oraz inflacji. W ostatnim czasie aż trzech członków MPC głosowało za podwyżką stóp o 25 pb oraz w komunikacie pod decyzji znalazł się zapis, że jakiekolwiek wzrost kosztu pieniądza będzie realizowany stopniowo. Obecnie oczekiwania rynku odnośnie sierpniowego posiedzenia są takie, że 6 członków MPC zagłosuje za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie a 2 pozostałych pozostanie w jastrzębim obozie (po zakończeniu kadencji Forbes). Wszelkie zaskoczenie w postaci większej liczy głosów opowiadających się za podwyżką stóp procentowych będzie z pewnością działało pozytywnie na wycenę funta. Ostatnie wyższe odczyty inflacji oraz spadek stopy bezrobocia przyczyniły się do mniej gołębiej retoryki ze strony BoE, jednakże na chwilę obecną wzrost gospodarczy jest nieco słabszy niż oczekiwano, co może hamować zapędy w kierunku odchodzenia od luźnej polityki pieniężnej już teraz. Z tego względu uważnie będą monitorowane nowe projekcje PKB na lata 2017-2019 roku. Brak rewizji w dół prognoz dotyczących tempa wzrostu gospodarczego powinien przyczynić się do umocnienia GBP. Dziś BoE opublikuje także kwartalny raport nt. inflacji.

Podczas środowej sesji utrzymywał się słabszy sentyment do waluty amerykańskiej. Pomimo tego, że zgodnie z raportem ADP wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniósł w lipcu 178 tys. nowych etatów i był nieco niższy niż oczekiwania na poziomie 185 tys., to ogólny wydźwięk raportu pozostaje pozytywny ze względu na rewizję w górę danych za czerwiec o 33 tys. i potwierdza scenariusz kontynuacji bardzo dobrej kondycji rynku pracy w USA. To jednak nie przeszkodziło w ustanowieniu nowych minimów na indeksie dolara. Walucie amerykańskiej ciążyły wypowiedzi członków FOMC. James Bullard – szef oddziału Fed w St. Louis - stwierdził, że nie poparłby w najbliższym czasie kolejnej podwyżki stóp procentowych ze względu na niską inflację. Z drugiej jednak strony zarówno John Williams jak i Loretta Mester byli już mniej gołębi i opowiadali się za dalszą stopniową normalizacją polityki pieniężnej w USA oczekując, że inflacja powróci do celu w najbliższych latach, gdyż ich zdaniem ostatni spadek inflacji był czynnikiem jednorazowym. Dzisiaj dolar będzie pozostawał w fazie wyczekiwania przed jutrzejszym oficjalnym raportem z rynku pracy w USA, jednakże warto zwrócić uwagę na dzisiejsze publikacje dotyczące bezrobocia tygodniowego i odczytu indeksu ISM dla sektora usług w lipcu. Po ostatnim nieco słabszym wskazaniu ISM dla przemysłu, analitycy oczekują spadku indeksu ISM dla usług do 57 pkt. z 57,4 pkt.

EUR/USD

Eurodolar kontynuował w dniu wczorajszym trend wzrostowy i ustanowił nowe tegoroczne maksimum lokalne na poziomie 1,1909. Z technicznego punktu widzenia przełamanie oporu w rejonie 1,1875 otwiera drogę do powrotu w okolice minimum z 22.VII.2012 roku na poziomie 1,2040. Obecnie jednak para koryguje wczorajsze wzrosty. Notowania ponownie dotarły w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali H1, która w ostatnim czasie dobrze działa jako wsparcie. Impulsem do pogłębienia spadków będzie przełamanie wspomnianej średniej, co powinno doprowadzić notowania w rejon 1,1795, gdzie aktualnie przebiega 100-okresowa średnia EMA w skali H1. Nieco poniżej w okolicy 1,1780 przebiegają poprzednie minima i maksima lokalne.

EUR/GBP

EUR/GBP koryguje ostatnie wzrosty do czego impulsem stały się także wyższy niż oczekiwano odczyt indeksu PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii. Notowaniom udało się zejść poniżej 200-okresowej średniej EMA w skali H1, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do pogłębienia spadków w okolice 0,8890/98, gdzie strefę wsparcia wyznacza minimum lokalne z 27.VII.2017 roku oraz 38,2% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 0,8742.Silnym oporem pozostają okolice 0,8990-0,9000.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję