Forex


Czwartkowa sesja obfituje w ważne wydarzenia gospodarcze i polityczne. Na pierwszy plan wysuwa się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym zostanie podjęta decyzja odnośnie parametrów polityki monetarnej i któremu będzie towarzyszyła konferencja prasowa Mario Draghi. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie, podobnie jak i wartość programu skupu aktywów. Monitorowane będą wszelkie zmiany w komunikacie. Część uczestników rynku spodziewa się bardziej jastrzębiej retoryki EBC związanej z perspektywami wzrostu gospodarczego w strefie euro. Z tego względu najprawdopodobniej prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego zostaną zrewidowane w górę. Z kolei po ostatnim niższym niż oczekiwano odczycie inflacji CPI ze strefy euro niektórzy spodziewają się z kolei rewizji w dół wskaźnika wzrostu cen i usług konsumpcyjnych. Euro w ostatnim czasie silenie zyskiwało na wartości, więc jeśli Draghi nie dostarczy europejskiej walucie paliwa do dalszych wzrostów na przykład w postaci usunięcia z komunikatu zwrotu o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym bądź niższym poziomie przez dłuższy okres czasu, to optymizm posiadaczy tej waluty może szybko stopnieć, co dałoby pretekst do korekty notowań euro. Jeśli z kolei EBC wyśle dzisiaj sygnały potwierdzające chęć wycofywania się z luźnej polityki monetarnej, to EUR zyska zielone światło do dalszej aprecjacji. Ponadto około godziny 16:00 uwaga przeniesie się za Ocean, gdzie były dyrektor FBI James Comey ma zeznawać odnośnie tego czy były na nim wywierane naciski ze strony administracji Trumpa w związku z prowadzonym śledztwem odnośnie powiązań Rosji z wyborami prezydenckimi w USA. W przypadku pojawienia się nowych wątków w sprawie można będzie zaobserwować większa zmienność na dolarze. Z kolei największa zmienność w dniu dzisiejszym spodziewana jest na funcie z tego względu, że na dzisiejszy dzień przypadają wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Od czasu ogłoszenia przyśpieszonych wyborów przez Therese May, które z założenia miały poprawić pozycję negocjacyjną brytyjskiej premier w kwestii Brexitu, rynki z uwagą śledziły sondaże, które z dnia na dzień wskazywały na malejącą przewagę Partii Konserwatywnej nad Partią Pracy. Jeśli partii May uda się wygrać z widoczną przewagą, to funt powinien pozytywnie zareagować na te informacje.

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe w czerwcu na niezmienionym poziomie. W najbliższym czasie Rada nie widzi potrzeby zmian w polityce pieniężnej, a najwcześniej o podwyżkach stóp procentowych można myśleć w czwartym kwartale 2018 roku. Posiedzenie RPP nie miało wpływu na notowania PLN, natomiast na skutek utrzymującej się niepewności związanej z dzisiejszym dniem i ważnymi wydarzeniami złoty lekko tracił na wartości zarówno względem dolara, jak i euro.

EUR/USD

Eurodolar pozostaje w fazie wyczekiwania na dzisiejsze posiedzenie EBC. Notowania utrzymują się w rejonie 1,1250 w oczekiwaniu na to wydarzenie. Silny impuls kierunkowy dla euro pojawi się dziś ze strony EBC. Z technicznego punktu widzenia wyjście powyżej okolic 1,1280/84 stanie się impulsem do testu okrągłego poziomu 1,1300. Z kolei ponowne zejście poniżej poziomu 1,1233 otworzy drogę do ataku na poziom 1,1200.

USD/PLN

Na wykresie w skali H4 notowania USD/PLN testują górne ograniczenie chmury ichimoku. Para znajduje się także powyżej linii tenkan i kijun, co w przypadku zamknięcia świecy H4 powyżej chmury będzie stanowiło sygnał wzrostowy. Notowania najprawdopodobniej kierowałyby się wówczas w okolice 3,7490, gdzie przebiega 23,6% zniesienia Fibo ostatniego impulsu spadkowego z poziomu 3,8968 i 100-okresowa średnia EMA w skali H4. Dopiero przełamanie tego poziomu otworzyłoby drogę do głębszej korekty ostatnich spadków na tej parze. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3,7290.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję