Forex

Podczas dzisiejszej sesji gro uwagi będzie koncentrowało się wokół wstępnych odczytów wskaźników PMI. Nad ranem...

Wska źniki PMI w centrum uwagi

 

 

Podczas dzisiejszej sesji gro uwagi będzie koncentrowało się wokół wstępnych odczytów wskaźników PMI. Nad ranem poznaliśmy odczyty z Europy. Francuski indeks aktywności zarówno z sektorze przemysłowym, jak i w sektorze usług okazał się lepszy niż oczekiwano. Jeśli chodzi o odczyty z Niemiec, to indeks PMI dla przemysłu wyniósł w kwietniu 58,2 pkt. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 58 pkt. Z kolei usługowy PMI obniżył się do 54,7 pkt. z 55,6 pkt. zanotowanych w marcu. Wspomniany wskaźnik dla całej strefy euro zaskoczył na plus i wyniósł odpowiednio 56,8 pkt. dla sektora przemysłowego i 56,2 pkt. dla sektora usług. Przed nami jeszcze dane z Wielkiej Brytanii o sprzedaży detalicznej, inflacja CPI z Kanady a także wstępne odczyty wskaźnika PMI i sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Jeśli chodzi o dane z gospodarki amerykańskiej, to analitycy spodziewają się wzrostu sprzedaży domów o 2,5% w ujęciu miesięcznym, a także niewielkiego wzrostu w porównaniu do poprzedniego miesiąca wskaźnika PMI zarówno dla sektora przemysłowego, jak i sektora usług. Indeks dolara wybronił wsparcie w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, co przyczyniło się do wyhamowania impulsu spadkowego realizowanego z poziomu 101,25 pkt. Lepsze dane powinny sprzyjać dolarowi i wspierać stopniowe podwyżki stóp procentowych w USA w sytuacji, kiedy prace nad amerykańska reformą podatkową nabierają tempa.

 

 

Czwartek charakteryzował się dużą zmiennością na głównej parze walutowej. Z początku sesji europejskiej euro silnie zyskiwało na wartości względem dolara wobec utrzymujących się optymistycznych sondaży przedwyborczych wskazujących na przewagę Macron’a. EURUSD kontynuował wzrosty w okolice silnego oporu w rejonie 1,0770/77, gdzie przebiega 200-okresowa średnia EMA w skali dziennej oraz 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,0905. Aktualnie w tym rejonie widoczna jest formacja podwójnego szczytu z zasięgiem w okolice 1,0700 stanowiące aktualnie silne wsparcie. W dalszym ciągu na eurodolarze może utrzymywać się podwyższona zmienność w związku z niepewnością związaną z wyborami prezydenckimi we Francji. Wczorajszy atak terrorystyczny w tym kraju dodatkowo podgrzewa atmosferę przed niedzielnym głosowaniem.

 

 

Po raz kolejny z polskiej gospodarki poznaliśmy wczoraj bardzo dobre dane, które wskazują na silne ożywienie koniunktury pod koniec pierwszego kwartału tego roku. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 9,7% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 8,2% r/r. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 11,1% r/r a produkcja budowlano-montażowa o 17,2% r/r, co przewyższało znacznie oczekiwania analityków. Pozytywne odczyty nastrajają pozytywnie co do tempa wzrostu gospodarczego Polski w tym roku i powinny stanowić wsparcie dla złotego w dłuższym terminie.

 

 

EURPLN

 

 

Eurozłoty oddala się od silnego wsparcia w rejonie 4,2100. Wyjście powyżej maksimum lokalnego z 4.IV. otworzyło drogę do pogłębienia korekty wzrostowej. Notowania obecnie oscylują w rejonie 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i poniżej 50% zniesienia całości ostatniego impulsu spadkowego z poziomu 4,3524. Utrzymująca się niepewności związana z czynnikami zagranicznymi może jeszcze niekorzystnie wpływać na złotego. Silna barierą dla strony popytowej stanowi rejon 4,2975-4,3000, gdzie przebiega 100-okresowa średnia EMA w skali D1, 61,8% zniesienia Fibo wspomnianego impulsu spadkowego oraz dolne ograniczenie chmury ichimoku. Strona podażowa powinna uaktywnić się w okolicach wspomnianej strefy oporu.

 

 

EURUSD

 

 

EURUSD kontynuował wczoraj wzrosty w okolice silnego oporu w rejonie 1,0770/77, gdzie przebiega 200-okresowa średnia EMA w skali dziennej oraz 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,0905. Aktualnie w tym rejonie widoczna jest formacją podwójnego szczytu z zasięgiem w okolice 1,0700 stanowiące aktualnie silne wsparcie. W tym rejonie w stosunku 1:1 zrównają się ze sobą impuls spadkowy z poziomu 1,0676 z impulsem spadkowym z poziomu 1,0777. Z kolei tuż poniżej przebiega 38,2% zniesienia Fibo całości wzrostów realizowanych od 10.IV. W związku z powyższym może nie być łatwo bez mocnego impulsu sforsować poziom 1,0697-1,0700. Zanegowanie formacji podwójnego szczytu doprowadziło otworzy drogę do powrotu w okolice 1,09.

 

Autor: Anna Wrzesińska

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję