Forex

Podczas środowej uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na dwóch ważnych wydarzeniach. Pierwsze z nich to publ...

Dzi ś ADP i protokół z posiedzenia FOMC

 

 

Podczas środowej uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na dwóch ważnych wydarzeniach. Pierwsze z nich to publikacja raportu ADP odnośnie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Raport ten uznawany jest za dość dobry prognostyk piątkowego oficjalnego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Z tego względu, iż termin kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA będzie uzależniony od napływających danych z tamtejszej gospodarki, w tym w szczególności danych dotyczących inflacji i rynku pracy, to dzisiejsza publikacja może przyczynić się do większej zmienności na rynku. Konsensus rynkowy zakłada, że w marcu zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrośnie o 185 tys. nowych etatów wobec wzrostu o 298 tys. w poprzednim okresie. Słabszy odczyt może stać się impulsem do odreagowania ostatniego umocnienia dolara. Ponadto poznamy odczyt wskaźnika ISM dla amerykańskiego sektora usług, gdzie oczekiwane jest wyhamowanie aktywności w usługach w poprzednim miesiącu i wskazanie indeksu na poziomie 57 pkt. wobec 57,6 pkt. w poprzednim okresie. Drugim ważnym wydarzeniem, które może przyczynić się do wzrostu zmienności na rynku jest publikacja zapisków z marcowego posiedzenia FOMC. Pomimo wzrostu kosztu pieniądza w USA w poprzednim miesiącu rynki nie otrzymały impulsu w postaci bardziej jastrzębiej retoryki ze strony Fedu do dalszego umocnienia dolara. Większość członków FOMC spodziewa się łącznie trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku, co było zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Tempo normalizacji polityki pieniężnej w USA ma pozostać powolne, a po wczorajszej rezygnacji Jeffrey’a Lacker’a władze Rezerwy Federalnej utraciły członka wspierającego obóz jastrzębi w FOMC. Ryki będą interesować także kwestie związane z dyskusją na temat rozpoczęcia procesu redukcji bilansu Fed – podczas konferencji prasowej Yellen wspominała, że ta sprawa była poruszana na marcowym posiedzeniu. W opinii niektórych członków FOMC normalizacja poziomu stóp procentowych nie jest jeszcze na tyle zaawansowana, by rozpocząć taki proces, jednakże są gorący zwolennicy szybkich działań w tym zakresie do których zalicza się Kashkari. Interesujące więc będą szczegóły dyskusji w tym zakresie.

 

 

Eurdolar w dalszym ciągu utrzymuje się w węższym zakresie wahań. Najprawdopodobniej inwestorzy wyczekują na ważne publikacje i wydarzenia, które będą miały miejsce począwszy od dzisiaj. Opublikowane finalne dane odnośnie wskaźnika PMI dla niemieckich usług były zgodne z oczekiwaniami. Odczyt usługowego PMI dla całej strefy euro był ostatecznie nieco słabszy niż zakładał konsensus i wyniósł 56 pkt. Eurodolar wyhamował wczoraj spadki w rejonie geometrycznego wsparcia a dziś para podjęła próbę testu 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, co w przypadku skutecznego przełamanie może zaowocować powrotem w okolice 1,0700.

 

 

Dziś na rynku krajowym zostanie opublikowana decyzja RPP odnośnie parametrów polityki pieniężnej. W związku z tym wydarzeniem nie należy spodziewać się zaskoczenia ze strony Rady – stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie. Komunikat po decyzji też nie powinien dostarczyć nowych informacji rynkom a dodatkowo ostatni słabszy niż oczekiwano odczyt inflacji będzie stanowił tylko argument dla tezy o przejściowym wzroście inflacji. W związku z powyższym należy oczekiwać, że prezes Glapiński podtrzyma swoje stanowisko o braku konieczności podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Pierwszy kwartał tego roku dla złotego był bardzo udany, natomiast początek drugiego kwartału przynosi lekkie odreagowanie wcześniejszej aprecjacji PLN.

 

 

EURUSD

 

 

Eurodolar wybronił wczoraj ważną geometryczną strefę wsparcia znajdującą się w rejonie 1,0640/50, którą wyznacza 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,0493 oraz mierzona od lokalnego szczytu w rejonie 1,0905 projekcja 78,6% zniesienia Fibo całości spadków z poziomu 1,0828. W skali H4 pojawiła się formacją młota, która stała się impulsem do lekkiego odreagowania ostatnich spadków z okolic 1,0900. W przypadku skutecznego przełamania 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, techniczny obraz rynku będzie sprzyjał testowi okolic 1,0700 i maksimum lokalnego z 31.III.2017 roku.

 

 

GBPUSD

 

 

Notowania GBPUSD w dalszym ciągu utrzymują się powyżej poziomu 1,2400. Para broni wsparcia w postaci linii wyrysowanej po ostatnich minimach lokalnych w skali dziennej, która aktualnie zbiega się z 50-okresową średnia EMA, w czym pomaga także opublikowany dziś wyższy od oczekiwań odczyt indeksu PMI dla sektora usług w marcu. W przypadku utrzymania wsparcia w rejonie 1,2400 bardzo prawdopodobny będzie ponowny test okolic 1,2550. W przeciwnym wypadku techniczny obraz rynku będzie sprzyjał pogłębieniu spadków w okolice 1,2350.

 

 

Autor: Anna Wrzesińska

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję