Forex

Bieżący tydzień przynosi kontynuację umocnienia waluty amerykańskiej. Kolejny dobry odczyt z amerykańskiego rynku pracy wskazujący na wzrost zatrudnienia i lekko presję płacową utwierdził inwestorów w przekonaniu, że Fed będzie kontynuował proces zacieśniania polityki monetarnej. Kluczowym pytaniem pozostaje to, kiedy FOMC zdecyduje się na taki krok. Jak na razie rynki z małym prawdopodobieństwem wyceniają możliwość zajścia takiego zdarzenia we wrześniu- na bazie kontraktów Fed Fund Futures prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu kształtuje się nieco powyżej 10%. Być może więcej informacji w tym zakresie uzyskamy podczas wystąpienia Janet Yellen na dorocznym sympozjum w Jackson Hole. Indeks dolarowy kontynuuje wzrosty zbliżając się w okolice oporu w postaci maksimum z zeszłego tygodnia w rejonie 96,50 pkt.

Dzisiaj w centrum zainteresowania inwestorów powinna znajdować się waluta brytyjska ze względu na ważne publikacje z gospodarki brytyjskiej. Od czasu czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii sentyment do funta pozostaje słaby. Dodatkowo zeszłotygodniowe działania ze strony Banku Anglii przyczyniły się do powrotu presji spadkowej na GBPUSD. Inwestorzy z uwagą monitorują dane napływające po wygranej zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jednak w większości odczyty pozostają słabe. Dzisiaj obok wstępnego szacunku PKB za lipiec publikowanego przez NIESR o godzinie 16:00, który stanowi dobry prognostyk aktualnego tempa wzrostu brytyjskiej gospodarki, na rynek napłynęły dane o produkcji przemysłowej i bilansie handlowym z UK. W czerwcu widoczny był jeszcze wyższy deficyt handlowy (-12,41 mld GBP). Dane o produkcji przemysłowej były natomiast zgodne z oczekiwaniami- produkcja zwiększyła się w czerwcu o 0,1% w ujęciu miesięcznym i o 1,6% w skali roku. Obecnie para GBPUSD handlowana jest nieco poniżej poziomu 1,30 a techniczny obraz rynku sprzyja dalszym spadkom w okolice dołka z początku VII.2016 roku.

Główna para walutowa EURUSD pozostaje stabilna na początku tego tygodnia. Eurodolar oscyluje nieco powyżej piątkowego minimum na poziomie 1,1045. Poranne nieco słabsze dane o eksporcie Niemiec nie miały większego przełożenia na notowania tej pary. Impuls w postaci danych do silniejszego ruchu może pojawić się w piątek, kiedy to oprócz istotnych publikacji z USA o sprzedaży detalicznej i nastrojach amerykańskich konsumentów poznamy wstępne dane o PKB w drugim kwartale zarówno z Niemiec, jak i całej strefy euro.

Dziś w nocy warto zwrócić uwagę na dane z Australii dotyczące indeksu zaufania konsumentów Westpac za sierpień oraz przemówienie szefa Banku Rezerw Australii. Po obniżce stóp procentowych przez RBA w miniony wtorek waluta australijska radzi sobie dość dobrze. Co prawda ruch ze strony RBA był oczekiwany przez rynek, jednak gospodarka australijska nie znajduje się w równowadze i nie jest wykluczone dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Jak na razie AUDa wspiera utrzymujący się pozytywny sentyment na rynku, a techniczny układ rynku sprzyja podtrzymaniu zwyżek na parze AUDUSD.

EURUSD

EURUSD koryguje dzisiaj ostatnie spadki. Notowania oddalają się od piątkowego minimum na poziomie 1,1045, które wraz z 61,8% zniesienia Fibo całości wzrostów z poziomu 1,0951 wyznacza najbliższą strefę wsparcia w rejonie 1,1045/59. W przypadku przełamania tych okolic pojawi się techniczny impuls dla strony podażowej do kontynuacji spadków w okolice minimum z 25.VII.2016 roku. Z kolei najbliższą barierą dla strony popytowej stanowi strefa 1,1105/19, gdzie znajdują się poprzednie maksima lokalne oraz 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1233.

GBPUSD

Na GBPUSD można zaobserwować kontynuację spadków. Para dzisiaj ustanowiła nowe minimum lokalne w sierpniu, co świadczy o utrzymującej się presji podażowej na tej parze. Dodatkowo stronie podażowej sprzyja fakt braku siły na zanegowanie luki spadkowej z końca czerwca 2016 roku. Notowania utrzymują się także poniżej istotnych średnich kroczących (50-, 100- i 200-okresowej) zarówno w skali H4, jak i dziennej. Z technicznego punktu widzenia wyższe poziomy cenowej na tej parze powinny być w dalszym ciągu wykorzystywane do zajmowania pozycji zgodnych z trendem spadkowym. Impuls spadkowy zapoczątkowany w zeszłym tygodniu powinien kierować się w okolice minimum na poziomie 1,2797.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję