Forex

Wydarzeniem dnia podczas czwartkowej sesji pozostaje decyzja Banku Anglii odnośnie parametrów polityki monetarnej. Pod...

Decyzja BoE w centrum uwagi

 

Wydarzeniem dnia podczas czwartkowej sesji pozostaje decyzja Banku Anglii odno śnie parametrów polityki monetarnej. Podczas ostatniego posiedzenia członkowie MPC głosowali za pozostawieniem głównej stopy procentowej na poziomie 0,5% oraz niezmienianiu wartości programu skupu aktywów (375 mld GBP). Dzisiaj jednak może dojść do dalszego luzowania polityki monetarnej na co wskazuje rynek terminowy i oczekiwania ekonomistów ankietowanych zarówno przez agencję Reutera i Bloomberga. Większość z nich oczekuje cięcia stóp procentowych o 25 pb, w tym głównej z nich do poziomu 0,25%. W ostatnim czasie retoryka Carney’a pozostawała gołębia. Szef BoE jasno zakomunikował rynkom, że mogą być konieczne kolejne działania w polityce pieniężnej w okresie letnim mające na celu wsparcie gospodarki. Z tego względu, że formalne rozpoczęcie procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest kwestią czasu oraz mając na uwadze wypowiedzi Carney’a, że Brexit może prowadzić do recesji w Wielkiej Brytanii wydaje się wysoce prawdopodobne, że BoE zdecyduje się dzisiaj na prewencyjne cięcie stóp a w sierpniu przedstawi kompleksowy pakiet działań w odpowiedzi na rezultat czerwcowego referendum. W związku z powyższym możemy dziś obserwować podwyższoną zmienność na walucie brytyjskiej.

 

Z opublikowanej w dniu wczorajszym Beżowej Księgi Fed wynika, że gospodarka amerykańska rozwija się w umiarkowanym tempie a w przetwórstwie przemysłowym widać ‘generalną poprawę’. Raport wskazuje, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna a presja wynagrodzeń pozostaje niewielka. Oczekiwany jest umiarkowany wzrost w szerokich segmentach gospodarki. Publikacja Beżowej Księgi nie miała istotnego wpływu na zachowanie rynków. Eurodolar po porannych spadkach w dalszej części dnia zwyżkował, jednak wzrosty wyhamowały poniżej wtorkowego maksimum. W dalszym ciągu dynamika wahań tej pary pozostaje niewielka. Dzisiaj z USA poznamy dane o bezrobociu tygodniowym oraz inflacji PPI w czerwcu. Jutro natomiast zostanie opublikowana inflacja CPI, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz wstępny odczyt indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów, co może przyczynić się do podbicia zmienności na eurodolarze. Dopóki jednak para pozostaje poniżej silnego oporu w rejonie 1,1180, to wszelkie wzrosty na EURUSD powinny być ograniczone a wyższe poziomy sprzyjać aktywności strony podażowej.

 

Bank Kanady zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co było zgodne z konsensusem rynkowym. Z komunikatu jasno wynika, że zdaniem BoC obecna polityka pieniężna jest właściwa w związku z czym najprawdopodobniej sytuacja będzie dalej monitorowana a bank pozostanie niechętny na podjęcie kolejnych działań w kierunku luzowania polityki pieniężnej. Fundamenty wspierają dalszy wzrost gospodarczy a ryzyka dla inflacji pozostają zrównoważone, choć implikacje związane z Brexitem powodują niepewność i są trudne do przewidzenia. CAD silnie zyskał na wartości. Para USDCAD powróciła do spadków po tym, jak nie udało się ponownie wyjść powyżej oporu w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej i ostatnich maksimów lokalnych. Dzisiaj z kolei obserwowany jest także lepszy sentyment do waluty australijskiej, która zyskuje po danych z australijskiego rynku pracy i wzrostu oczekiwań inflacyjnych konsumentów. AUDUSD kieruje się w okolice lokalnych szczytów z tego tygodnia, natomiast AUDJPY handlowany jest już powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali D1.

 

GBPUSD

 

GBPUSD zwyżkuje w oczekiwaniu na komunikat Banku Anglii w kwestii parametrów polityki monetarnej. Notowania utrzymują się poniżej wczorajszego maksimum i geometrycznego oporu w postaci 23,6% całości fali spadkowej z poziomu 1,5018. Silny trend spadkowy na tej parze utrzymuje się i w sytuacji gołębich akcentów z BoE para powinna powrócić do spadków. 38,2% impulsu wzrostowego zapoczątkowanego 6.VII. wyznacza wsparcie na poziomie 1,3130. Zejście poniżej tego poziomu powinno uaktywnić stronę podażową. Co więcej notowania utrzymują się poniżej luki spadkowej z końca czerwca wobec czego wyższe poziomy cenowe w dalszym ciągu powinny być wykorzystywane do zagrań zgodnych z trendem. Silnym oporem pozostają okolice 1,3320/48.

 

AUDJPY

 

AUDJPY powrócił do wzrostów po wczorajszej przerwie. Para pokonała opór w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej, co z technicznego punktu widzenia sprzyja powrotowi notowań w okolice 81,60/90 jenów za AUDa, gdzie znajdują się ostatnie lokalne maksima oraz nieco powyżej przebiega 200-okresowa średniej EMA w skali D1. Tym samym para sukcesywnie zbliża się do górnego ograniczenia kanału spadkowego. Wsparcie wyznaczają okolice 79,85.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A .

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję