Forex

Na początku poniedziałkowej sesji rynki będą pozostawały pod wpływem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Publikacja dotycząca zatrudnienia rozczarowała potwierdzając, że tym razem raport ADP był dobrym prognostykiem tych danych. W kwietniu w sektorze pozarolniczym powstało tylko 160 tys. nowych etatów wobec oczekiwanego wzrostu o 200 tys. Co więcej dane za marzec zostały zrewidowane w dół o 7 tys. do 208 tys. Stopa bezrobocia pozostała stabilna na poziomie 5,0% r/r w poprzednim miesiącu. Dynamika przeciętnych godzinowych zarobków z bonusami została utrzymana na poziomie 0,3% w ujęciu miesięcznym oraz przyśpieszyła do 2,5% w skali roku. Słabsze dane o zatrudnieniu mogą budzić obawy o tempo wzrostu gospodarczego w USA po słabszym odczycie PKB za pierwszy kwartał 2016 roku. Tym samym dane NFP nie są argumentem dla bardziej jastrzębich członków FOMC za tym, aby głosować za kolejna podwyżką stóp procentowych już w czerwcu tego roku, natomiast mogą jedynie utwierdzić tych bardziej gołębich członków Fed, że nie ma co spieszyć się z zacieśnieniem polityki monetarnej w USA. W związku z powyższym najprawdopodobniej kolejny wzrost kosztu pieniądza zobaczymy najwcześniej w trzecim kwartale tego roku – do tego czasu Fed będzie najprawdopodobniej monitorował napływające dane oraz szacował ryzyka zewnętrzne. Ciekawe w jakim tonie w tym tygodniu będą wypowiadali się członkowie FOMC po piątkowym raporcie Departamentu Pracy? Dolar w pierwszej reakcji na dane tracił na wartości, jednakże w kolejnych minutach zdołał odrobić większość strat. Eurodolar w dniu dzisiejszym jest handlowany poniżej piątkowego zamknięcia, tym samym istotna strefa oporu na tej parze została utrzymana.

Dziś w nocy opublikowane zostały dane dotyczące bilansu handlowego Chin. W kwietniu nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła do 45,56 mld USD wobec prognozowanych 40 mld USD. Już jutro natomiast dane o inflacji CPI w Państwie Środka. Nieco lepsze niż oczekiwania okazały się także dane dotyczące zamówień w niemieckich przemyśle, które wzrosły w marcu o 1,9% w ujęciu miesięcznym wobec konsensusu rynkowego na poziomie 0,7% m/m. Na początku sesji europejskiej zostały opublikowany także indeks Sentix ze strefy euro, który wskazywał w maju na poprawę sentymentu wśród inwestorów. Ważniejsze publikacje dotyczące wstępnego odczytu PKB w całej strefie euro i w Niemczech w pierwszych trzech miesiącach tego roku pojawią się dopiero pod koniec tego tygodnia.

W dalszym ciągu na rynku krajowym utrzymuje się słaby sentyment do złotego. Już w ten piątek Moody’s podejmie decyzje odnośnie ratingu Polski i jego perspektywy. Do tego czasu presja na PLN może się utrzymywać. Zgodnie w oczekiwaniami w piętek RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada spodziewa się tylko tymczasowego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale tego roku. W kolejnych miesiącach sytuacja ma się już przedstawiać znacznie lepiej. Z tego względu większość członków RPP nie widzi potrzeby dalszego luzowania polityki monetarnej i najprawdopodobniej w najbliższym czasie poziom stóp procentowych pozostanie niezmieniony.

EURUSD

Pomimo słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy eurodolar handlowany jest poniżej minimum z zeszłego tygodnia. Para aktualnie wspiera się na 100-okresowej średniej EMA. Nie widać też zbytniej chęci do kupowania europejskiej waluty na skutek doniesień z Grecji. Z technicznego punktu widzenia notowania EURUSD mogą obecnie zmierzać w okolice geometrycznego wsparcia na poziomie 1,1368 wyznaczonego przez 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,1216. Najbliższy opór wyznacza piątkowe maksimum na poziomie 1,1476.

GBPUSD

Notowania GBPUSD wyhamowały w dniu dzisiejszym spadki w rejonie 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym oraz 50% zniesienia całości fali wzrostowej zapoczątkowanej jeszcze w kwietniu 2016 r. Obecnie można zaobserwować lekką korektę wzrostową, której zasięg aktualnie pokrywa się ze 100-okresową średnią EMA na wykresie w skali D1. Potencjał wzrostowy pozostaje jednak ograniczony. Maksimum lokalne z 18.III.2016 roku wyznacza opór na poziomie 1,4513. W przypadku zejścia poniżej 50-okresowej średniej EMA, która obecnie przebiega na poziomie 1,4374 para otworzy sobie drogę do spadków w okolice 1,4300.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję