Forex

Podczas środowej sesji zostały opublikowane zapiski z marcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Rynki przyjęły minutki bez większych emocji, co nie przełożyło się na silniejsze zmiany notowań różnych aktywów. Dość ograniczona reakcja inwestorów była wynikiem wyraźnego stanowiska Janet Yellen zaprezentowanego podczas zeszłotygodniowego przemówienia. Ponadto inni członkowie FOMC pozostawali dość aktywni od czasu marcowej decyzji w kwestii stóp procentowych przedstawiając w większości nieco bardziej jastrzębie stanowisko w kwestii dalszego zacieśniania polityki monetarnej niż szefowa Fedu. Z zapisów wynika, że kilku członków FOMC wskazywało na możliwość wzrostu kosztu pieniądza już na kwietniowym posiedzeniu, podczas gdy inny sugerowali bardziej ‘ostrożne podejście’. Tylko E. George głosowała za podwyżką stóp procentowych jeszcze w marcu, podczas gdy inni członkowie FOMC opowiadający się za takim podejściem nie mieli prawa głosu. Wobec powyższego wydaje się, że jednak większość decydentów skłania się w stronę bardziej zachowawczego podejścia i maksymalnie dwóch podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Na rynku krajowym decyzją RPP główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,5%. Zdaniem Rady obecny poziom stóp procentowych sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu, choć źródłem niepewności dla gospodarki pozostaje ryzyko pogorszenia kondycji światowej gospodarki oraz wahania cen surowców. Po wczorajszym osłabieniu złotego, dzisiaj sytuacja ustabilizowała się.

W dalszym ciągu uwagę przykuwa silna aprecjacja waluty japońskiej. USDJPY jest handlowany w dniu dzisiejszym poniżej 109 jenów za dolara a EURJPY przełamał psychologiczny poziom 124,00. Tak silna aprecjacja jena z pewnością niepokoi zarówno władze w Japonii, jak i przedstawicieli Banku Japonii gdyż działa jako czynnik dezinflacyjny. Jeśli taka tendencja utrzyma się chwilę dłużej, to na pewno zmobilizuje BoJ do działania już w kwietniu.

Podczas czwartkowej sesji zostaną opublikowane zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, na którym został zaprezentowany kompleksowy pakiet mający na celu wsparcie gospodarki i dbanie o stabilność cen. Co prawda Draghi ogłosił, że bazując na obecnej ocenie sytuacji w gospodarce nie ma potrzeby dalszej redukcji stóp procentowych, jednak ciekawe będą wszelkie odniesienia dotyczące dolnego limitu odnośnie poziomu stóp procentowych. W oczekiwaniu na to wydarzenie eurodolar handlowany jest w rejonie 1,14.

USDJPY

Jen silnie zyskuje na wartości względem dolara. USDJPY przyśpieszył spadki po przełamaniu wsparcia w rejonie 110,66/97 wynikające z minimum lokalnych na wykresie dziennym, co otworzyło drogę do pogłębienia spadków. Obecnie para zbliża się do psychologicznego poziomu 108 jenów za dolara. Udany test tego poziomu skieruje notowania tej pary w okolice 107,50, gdzie geometryczne wsparcie wyznacza 200% zniesienie zewnętrzne całości impulsu wzrostowego z poziomu 110,66 na 112,60.

EURUSD

Eurodolar ma trudności z wyjście powyżej okolic 1,1464/94 gdzie opór wyznaczają szczyty z V.2015 r. i X.2015 r. oraz zniesienie zewnętrzne 161,8% całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1342 na 1,1143. Obecnie notowania utrzymują się powyżej linii trendu oraz 38,2% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,1143, co jak na razie sprzyja podtrzymaniu wzrostów i ponownej próbie ataku na nowe szczyty. Ewentualne zejście poniżej poziomu 1,1325 zaneguje ten scenariusz w krótkim terminie.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję