Forex

Waluta brytyjska traci na wartości w dniu dzisiejszym na całej linii co jest związane z obawami rynku odnośnie ewent...

Funt silnie traci na wartości

 

Waluta brytyjska traci na wartości w dniu dzisiejszym na całej linii co jest związane z obawami rynku odnośnie ewentualnego Brexitu. Ogłoszenie daty referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej nie pomogło notowaniom funta – głosowania ma się odbyć 23 czerwca tego roku. Do tego czasu sentyment do GBP może pozostać słabszy, gdyż rynki zdają się wątpić w skuteczność weekendowych ustaleń. Główna para walutowa GBPUSD zbliża się w okolice dołka z 21 stycznia 2016 roku na poziomie 1,4079, GBPJPY znalazł się na nowych tegorocznych minimach z kolei EURGBP oscyluje blisko ostatnich szczytów.

 

Na początku tego tygodnia euro traci na wartości względem dolara, ponownie zbliżając się w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,1055/65. W centrum zainteresowania pozostają dane odnośnie indeksów PMI z Niemiec i strefy euro. Zgodnie ze wstępnymi danymi wska źnik aktywności w sektorze przemysłowym spadł do poziomu 50,2 pkt. w lutym z 52,3 pkt. w styczniu wobec konsensusu rynkowego na poziomie 52 pkt. Pozytywnie natomiast zaskoczyły dane odnośnie wskaźnika PMI dla niemieckiego sektora usług, który nieoczekiwania wzrósł do poziomu 55,1 pkt. z 55 pkt. Wstępne odczyty ze strefy euro kształtowały się natomiast poniżej wartości oczekiwanych przez rynek. Zarówno indeks PMI dla przemysłu i usług spadł w lutym odpowiednio do poziomu 51 pkt. z 52,3 pkt. oraz do 53 pkt. z 53,6 pkt. W dalszej części dnia zostanie opublikowana wstępna wartość indeksu PMI dla sektora przemysłowego w USA.

 

Bieżący tydzień obfituje w dane makroekonomiczne z różnych gospodarek, które pozwolą na lepszą ocenę stanu gospodarki światowej. Przede wszystkim zostaną opublikowane dane odnośnie poziomu zaufania konsumentów a także wskazujące na poziom aktywności i kondycji producentów. Na ten tydzień zaplanowanych jest wiele wystąpień publicznych z czego gro uwagi powinno skupiać się wokół czwartkowego przemówienia Bullard’a oraz wystąpienia głównego ekonomisty ECB – Praet’a w piątek.

 

GBPUSD

 

Po wyłamaniu się z zakresu wahań notowania GBPUSD testowały od dołu dolne ograniczenie zakresu, po czy nastąpił powrót do spadków. Para utrzymuje się poniżej istotnych średnich kroczących na wykresie w skali H4 (50-, 100- i 200-okresowej), co tylko świadczy o sile obecnego trendu spadkowego. Z technicznego punktu widzenia notowania obecnie powinny kierować się w okolice minimum z 21.I.2016 roku, które wyznacza wsparcie na poziomie 1,4079.

 

EURPLN

 

Eurozłoty znajduje się w fazie korekty ostatnich silnych wzrostów na tej parze z poziomu 4,2247. Aktualnie para wspiera się na poziomie 4,3585 wynikającym z projekcji 78,6% całości impulsu spadkowego z poziomu 4,5115 na 4,3730. Przełamanie okolic 4,3585 otworzy drogę do pogłębienia spadków w rejon 4,3282-4,3338, gdzie strefę wsparcia wyznacza 61,8% zniesienia Fibo całości wzrostów zapoczątkowanych 29.XII.2015 roku oraz poziom wynikający ze zrównania się w stosunku 1:1 obcego impulsu spadkowego z poziomu 4,4694 z poprzednią podfalą spadkową z poziomu 4,5115. Najbliższy opór w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1 znajduje się na poziomie 4,3820.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję