Forex

Początek środowej sesji przynosi dalszą poprawę nastrojów na rynkach zagranicznych, czemu sprzyjała publikacja wyższych niż oczekiwano danych z chińskiej gospodarki. Nadwyżka w handlu zagranicznym Państwa Środka wzrosła do 60,1 mld USD w grudniu wobec 54,1 mld USD w listopadzie. Eksport spadł w grudniu o 1,4% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanego spadku o 8,0% r/r, natomiast import obniżył się o 7,6% wobec konsensusu rynkowego na poziomie -11,5% r/r. Nieco lepszy sentyment sprzyja wyhamowaniu spadków chińskiej waluty a także odreagowaniu na parach z jenem japońskim, który dzisiaj traci na wartości. Stabilizacja na rynkach akcji sprzyja także kontynuacji spadków na eurodolarze. Para zbliżyła się ponownie w okolice 1,08. Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro, gdzie oczekiwane są nieco niższe odczyty, co dodatkowo może zaważyć na notowaniach wspólnej waluty.

W dniu dzisiejszym indeks dolarowy kontynuuje lekkie wzrosty i utrzymuje się powyżej linii trendu, która obecnie wyznacza wsparcie w rejonie 98,45 pkt. W dniu dzisiejszym poznamy kolejne wystąpienia członków Fed będących przedstawicielami gołębiego skrzydła. Zarówno Rosengren i Evans będą dzisiaj mówili o perspektywach dla wzrostu gospodarczego. Jeśli chodzi o wczorajsze wystąpienia, to Jeffrey Lacker jest zdania, że obecna kondycja amerykańskiej gospodarki jest ‘silnym argumentem’ za dalszymi podwyżkami stóp procentowych w USA. Z kolei Stanley Fischer już wcześniej wypowiadał się w dość jastrzębim tonie jeśli chodzi o kontynuację normalizacji polityki pieniężnej. W dniu wczorajszym po raz kolejny Międzynarodowy Fundusz Walutowy starał się schłodzić oczekiwania co do wzrostu kosztu pieniądza w USA wskazując na ryzyka dla rynków wschodzących i rozwijających się gospodarek płynące ze zbyt agresywnego zacieśniania kosztu pieniądza. Wcześniej jednak próby nacisku ze strony MFW nie przyniosły zamierzonych skutków, gdyż Rezerwa Federalna nie zdecydowała się przesunąć pierwszej podwyżki stóp procentowych na 2016 rok. Wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w marcu tego roku w sytuacji stabilizacji sytuacji na rynkach akcji powinien stanowić czynnik prowzrostowy dla waluty amerykańskiej. Dziś opublikowana zostanie Beżowa Księga, czyli raport Fed nt. stanu amerykańskiej gospodarki.

EURUSD

Eurodolar powrócił do spadków. Notowania kontynuują drogę na południe w ramach kanału spadkowego widocznego na wykresie dziennym. Dzisiaj para podjęła próbę przełamania geometrycznego wsparcia na poziomie 1,0808 wynikającego z 61,8% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,0710. Powrót notowań poniżej poziomu 1,08 otworzy drogę w okolice minimum z 5.I.2016 roku. Silnym oporem pozostaje górne ograniczenie kanału spadkowego oraz 100-okresowa średnie EMA na wykresie dziennym.

EURGBP

EURGBP ma problemy z ponownym wyjściem powyżej strefy oporu 0,7548/54 w postaci lokalnych szczytów na wykresie godzinowym. Z technicznego punktu widzenia notowania ponownie podjęły próbę zejścia poniżej linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych i 100-okresowej średniej EMA na wykresie godzinowym. Jeśli zamknięcie którejś z kolejnych świec wypadnie poniżej wspomnianej średniej, to EURGBP znajdzie impuls do powrotu w okolice 0,7420.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję