Forex

Piątkowa sesja na rynku walutowym powinna przebiegać stabilnie. Już od wczoraj zauważalny jest spadek zmienności zw...

Widoczna s łabość GBP

 

Piątkowa sesja na rynku walutowym powinna przebiegać stabilnie. Już od wczoraj zauważalny jest spadek zmienności związany ze świętem w USA. Inwestorzy dopiero na początku przyszłego tygodniu będą pozycjonować się na rynku w oczekiwaniu na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i raport z amerykańskiego rynku pracy. Dziś na rynek napłyną odczyty indeksów nastrojów ze strefy euro, wskaźnik zaufania niemieckich konsumentów Gfk oraz dane z Kanady.

 

Funt pozostaje nieco słabszy podczas piątkowego handlu. Wskaźnik zaufania brytyjskich konsumentów spadł w listopadzie do 1 pkt. z 2 pkt. wobec oczekiwanego wzrostu. Zauważalny był również spadek dynamiki wzrostu cen nieruchomości (Nationwide). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1% w listopadzie wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5% m/m. W skali roku wzrost wyniósł 3,7% i był także niższy niż zakładał konsensus rynkowy. Jeśli chodzi o rewizje danych na temat wzrostu gospodarczego za trzecim kwartale tego roku, to była ona zgodna z prognozami. PKB wzrósł o 0,5% w ujęciu kwartalnym i o 2,3% w skali roku. Pozytywnie natomiast zaskoczyła rewizja w górę całkowitych inwestycji w biznesie. W okresie lipiec-sierpień wzrosły one o 2,2% kwartał do kwartału i o 6,6% w skali roku wobec prognozowanego wzrostu odpowiednio o 1,5% k/k i 1,5% r/r. Zgodnie z wypowiedziami Marka Carney’a jak na razie Bank Anglii nie będzie spieszył się z rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych, co wobec oczekiwanego wzrostu kosztu pieniądza w USA daje jeszcze przestrzeń do dalszych spadków na parze GBPUSD. M oże zostać podjęta próba testowania wsparcia na poziomie 1,5026.

 

Zdania ekonomistów co do dalszych działania stymulacyjnych ze strony Baku Japonii są podzielone. Notatki z październikowego posiedzenia BoJ wskazują jednak, że bank nie składania się w stronę dalszego luzowania polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. Dziś w nocy zostały opublikowane dane z Japonii. Stopa bezrobocia spadła do poziomu 3,1% z 3,4% w październiku. Inflacja bazowa CPI wyhamowała do 0,7% z 0,9% w skali roku, natomiast inflacja CPI z wyłączeniem świeżej żywności spadła o 0,1% w skali roku. Niepokojący jest natomiast spadek wydatków gospodarstw rynkowych o 2,4% w skali roku, gdyż zdaniem BoJ wzrost gospodarczy w przyszłym roku będzie utrzymywał się powyżej trendu dzięki popytowi wewnętrznemu. Ewentualny dalszy spadek popytu z strony gospodarstw domowych będzie barierą utrudniającą powrót inflacji do celu.

 

EURGBP

 

Eurofunt wyhamował nieco spadki w ostatnim czasie. Obecnie widać stabilizację notowań powyżej linii poprowadzonej po minimach lokalnych na wykresie dziennym. Na wykresie w skali H4 para w dalszym ciągu utrzymuje się w zakresie chmury ichimoku, co jest sygnałem neutralnym. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość podjęcia próby wyjścia górą zakresu chmury, co powinno przełożyć się na wzrosty w okolice 100-okresowej średniej EMA w skali H4, która obecnie przebiega w okolicy 0,7060. W dalszym ciągu para utrzymuje się poniżej połowy zniesienia całości ostatniej fali spadkowej z poziomu 0,7196, co powinno ograniczać zasięg korekty wzrostowej na tej parze.

 

EURUSD

 

Techniczny obraz rynku na eurodolarze nie uległ istotnej zmianie od wczoraj. Para w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej linii trendu spadkowego oraz dolnego ograniczenia chmury i 50-okresowej średniej EMA na wykresie w skali H4. Trend spadkowy nieco wyhamował, jednak w przyszłym tygodniu może się to zmienić. W dalszym ciągu w średnim terminie z technicznego punktu widzenia powinien nastąpić test strefy wsparcia rozciągającej się w rejonie 1,0461-1,0519.

 

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję