Forex

Eurodolarowe zagadnienia

Końcówka tygodnia na walutach

 

Eurodolarowe zagadnienia

O końcówce tygodnia w gruncie rzeczy będziemy mogli mówić dopiero wieczorem, pod koniec sesji, tym niemniej wypada też spojrzeć na to, jak wygląda poranek.

 

Po godzinie piątej EUR/USD sytuuje się przy 1,0940, co pokazuje, że na razie wciąż aktualna jest hipoteza o dość silnym dolarze i utrzymaniu ogólnej tendencji spadkowej, widocznej od 18 czerwca. Została ona ostatnio potwierdzona po komunikacie FOMC, odebranym jako lekko jastrzębi – i wydaje się, że wytrzymała nawet stosunkowo słabą publikację danych o PKB USA.

 

Z drugiej strony, po nocnym dobiciu do 1,09 mamy już małą korektę wzrostową, to teoretycznie może nas prowadzić do oporów rzędu 1,0970-80 czy nawet nieco wyżej, ale ciągle w obrębie ogólnej tendencji. Po drugiej stronie mocne wsparcie to zakres 1,0810-50.

 

W kalendarium mamy o 8:00 sprzedaż detaliczną w Niemczech (dość istotny odczyt), o 11:00 stopę bezrobocia w Strefie Euro, o 15:45 indeks Chicago PMI z USA i o 16:00 drugi ważny odczyt amerykański, indeks Uniwersytetu Michigan. Interpretacja jest prosta: tam, gdzie dobre dane, tam miejscowa waluta powinna ciągnąć w swoją stronę.

 

Z Grecji wiadomość jest taka, że MFW nie będzie brał udziału w programie pomocowym, póki z jednej strony Ateny nie podejmą się głębokich reform, a z drugiej – Strefa Euro nie zacznie restrukturyzować długu Hellady. Tak przynajmniej przekazują media zachodnie, powołując się na poufny (ba, "ściśle tajny") dokument MFW.

 

 

Na złotym

USD/PLN powoli zawraca po teście okolic 3,80. Mamy teraz 3,7870. Jeśli wierzyć w linię trendu spadkowego (7 lipca, 21 lipca jako szczyty), to na razie jesteśmy wciąż nad nią. Może więc zadziałać jako wsparcie i blokować spadki, gdyby jednak ustąpiła przed wykresem, to nawet okolice 3,7620 będą "do zrobienia". Ogólnie jednak, jeśli trend spadkowy na EUR/USD będzie trwał i jeśli 1,0820 zacznie być bardziej realne niż 1,1120-30 (a na to się zanosi), to złoty raczej powinien tracić.

 

Na EUR/PLN jest ok. 4,1450, były już (wczoraj) znów wyjścia ponad 4,15. Ruchy dzienne są niekiedy spore, ogólny trend od 17 lipca to łagodna wędrówka na północ.

 

 

Tomasz Witczak

FMC Management

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję