Forex

Po najdłuższym w historii szczycie przywódców państw strefy euro w poniedziałek rano udało się wypracować poroz...

Impas prze łamany

 

Po najdłuższym w historii szczycie przywódców państw strefy euro w poniedziałek rano udało się wypracować porozumienie między greckim premierem a międzynarodowymi pożyczkodawcami, co jest podstawą do tego by rozpocząć działania w sprawie programu pomocowego dla Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Teraz wszystkie ustalenia opierające się na głębokich reformach i pomocy finansowej (nawet 86 mld euro) będą musiały być zatwierdzone poprzez narodowe parlamenty. Jak już to formalnie nastąpi, to odbędzie się kolejne posiedzenie Eurogrupy, na którym będą prowadzone dalsze rozmowy odnośnie pomocy finansowej dla Grecji. Z kolei do środy grecki rząd ma czas na zatwierdzenie postulowanych reform. Ateny zgodziły się na przyjęcie już od 15 lipca kliku ustaw, które wprowadzają zmiany w podatku VAT i systemie emerytalnym w zamian rozpoczęcie negocjacji nad kolejnym programem pomocowym. Kluczową kwestia pozostaje sposób sfinansowania najbliższych greckich płatności- chodzi w szczególności o spłatę należności do Europejskiego Banku Centralnego w wysokości 3,5 mld euro przypadającą na 20 lipca. Drugą sprawą pozostają dalsze działania w zakresie prywatyzacji – powstanie specjalny fundusz prywatyzacyjny z siedzibą w Grecji i zarządzany przez Greków, którego dochody będą służyły na pokrycie zadłużenia Grecji i rekapitalizację greckich banków. Uczestnicy szczytu w Brukseli zdają się być usatysfakcjonowani rezultatem ostatnich negocjacji a Alexis Tsipras zmienił retorykę nawołując do radykalnych reform. Rynki pozytywnie zareagowały na te doniesienia. Widać dalsze umocnienie walut rynków wschodzących, chociaż na wspólnej walucie nie widać euforii.

 

Podczas swojego piątkowego przemówienia Janet Yellen nie zaskoczyła rynków. Zdaniem szefowej Fed w dalszym ciągu końcówka tego roku może być właściwym terminem do pierwszej podwyżki stóp procentowych i stopniowego procesu normalizacji polityki pieniężnej. W dalszym ciągu utrzymuje się duża niepewność związana z dalszymi perspektywami dla amerykańskiej gospodarki, w związku z czym decyzja o wzroście kosztu pieniądza może być zarówno przyśpieszona jak i opóźniona. Yellen jedynie wspomniała o sytuacji w Grecji i nie skupiała się na kondycji innych gospodarek, co tylko potwierdza, że kluczową kwestią dla Fedu pozostaje rozwój koniunktury w USA. Jeszcze w tę środę odbędzie się półroczne wystąpienie szefowej Fed przed Kongresem, które być może ujawni trochę więcej szczegółów odnośnie tego jak członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku postrzegają bieżącą sytuację. Tego dnia poznamy także raport Fed na temat stanu amerykańskiej gospodarki.

 

EURUSD

 

Notowania eurodolara w dalszym ciągu utrzymują się w szerszym zakresie wahań. Euro traci dzisiaj na wartości względem dolara, pomimo wypracowania porozumienia, które ma umożliwić Grecji pozostanie w strefie euro. Na wykresie w skali H4 notowania wsparły się na linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, która obecnie wyznacza wsparcie w rejonie 1,1050. W przypadku wybronienia tego poziomu notowania powinny powrócić w okolice 1,1200. W przeciwnym wypadku para EURUSD może pogłębić spadki w rejon 1,0915/50.

 

AUDUSD

 

AUDUSD w dalszym ciągu ma trudności z wyjściem powyżej okolic 0,7490, gdzie przebiega 23,6% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,7847 oraz projekcja 78,6% całości fali wzrostowej z poziomu 0,7586-0,7737. Na chwilę obecną wspomniane okolice będą stanowiły ważny geometryczny opór skutecznie hamujące drogę do dalszych wzrostów. W dalszym ciągu obowiązującym trendem pozostaje spadkowy, co w przypadku utrzymania się wspomnianego oporu w rejonie 0,7490 powinno sprzyjać powrotowi notowań w okolice minimum z 8.VII.2015 r.

 

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję