Forex

Niewątpliwie w dniu wczorajszym uwagę przykuwały silne wzrosty na eurodolarze na skutek doniesień dotyczących zbliżenia się stanowiska greckiego z międzynarodowymi pożyczkodawcami. Wsparciem dla euro stały się także dane odnośnie wskaźników inflacji CPI, które wzrosły w maju bardziej niż oczekiwano.. Inflacja bazowa CPI przyśpieszyła do 0,9 % w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 0,7% r/r, natomiast inflacja CPI wzrosła do 0,3% rok do roku wobec konsensusu rynkowego na poziomie 0,2%. Tym samym zaczyna się kształtować pozytywny trend jeśli chodzi o inflację, co może oznaczać, że wdrożony przez Europejski Bank Centralny program skupu aktywów zaczyna działać i że nie będzie potrzebny wydłużania programu QE w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych w średnim terminie. Główna para walutowa zbliżyła się wczoraj ponownie w rejon 1,12 USD za euro. Podczas środowej sesji kluczowy dla dalszego rozwoju sytuacji na tej parze będzie majowy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym przygotowany przez ADP. Według analityków w poprzednim miesiącu mogło powstać 200 tys. nowych etatów wobec 169 tys. w kwietniu. Odczyt w okolice 200 tys. i powyżej powinien przełożyć się na lepsze nastroje rynkowe i oczekiwania co do tego, że piątkowy raport Departamentu Pracy też będzie wskazywał na pozytywna tendencj w tym sektorze, co z kolei powinno sprzyjać umocnieniu waluty amerykańskiej. Dziś poznamy także odczyt amerykańskiego indeksu ISM dla sektora usług oraz bilans handlowy w maju. Z kolei wieczorem zostanie opublikowany raport nt. stanu gospodarki USA tzw. Beżowa Księga Fed. W strefie euro ważną publikacją będzie dynamika sprzedaży detalicznej w maju.

O stopach procentowych będzie decydował w dniu dzisiejszym Europejski Bank Centralny oraz Rada Polityki Pieniężnej. Nie oczekuje się zmian stóp procentowych w obydwu przypadkach- ECB zapowiedział, że stopy procentowe pozostaną długo na obecnym poziomie, natomiast RPP zakończyła cykl luzowania polityki monetarnej. Gro uwagi będzie koncentrowało się natomiast wokół konferencji prasowej Mario Draghi’ego. Benoit Coeure zapowiadał ostatnio, że ECB planuje zwiększyć skale skupu obligacji państw strefy euro w maju i w czerwcu ze względu na czynniki sezonowe. Temat ten może być rozwijany w dniu dzisiejszym przez prezesa frankfurckiej instytucji. Draghi zapewne będzie także pytany o kwestię grecką i ewentualną gotowość ECB do podjęcia odpowiednich działań w celu zapewnienia stabilności na rynku finansowym. Uwaga będzie koncentrowała się także na najnowszych projekcjach makroekonomicznych, w szczególności tych dotyczących inflacji.

W dniu wczorajszym został opublikowany komunikat po decyzji Banku Rezerw Australii o utrzymaniu w czerwcu głównej stopy procentowej na poziomie 2,0%. Brak sugestii dotyczących możliwości dalszego luzowania polityki pieniężnej przyczynił się do silnej aprecjacji waluty australijskiej w dniu wczorajszym. Dziś w nocy w podtrzymaniu pozytywnego sentymentu do AUDa pomogły lepsze niż oczekiwano dane dotyczące australijskiego PKB w pierwszym kwartale 2015 roku. W pierwszych trzech miesiącach tego roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 0,9% w ujęciu kwartalnym i 2,3% w skali roku wobec konsensusu rynkowego odpowiednio na poziomie 0,7% k/k i 2,1% r/r.

EURUSD

Eurodolar silnie zwyżkował w dniu wczorajszym. Para przełamała opór w rejonie 1,1050 i wyhamowała wzrosty dopiero w okolicy 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Jak na razie notowania utrzymują się poniżej poziomu 1,12 i oporu w postaci 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,1466. Obecnie okolice 1,1050 znów stanowią poziom wsparcia. Przełamanie geometrycznego poziomu 1,1220 zmieniłoby techniczny obraz rynku i sprzyjało powrotowi w okolice maksimum lokalnego z 15.V.2015 r.. Jak na razie jednak para broni oporu w postaci projekcji 161,8% całości poprzedniej podfali wzrostowej z poziomu 1,0818 na 1,1005, tak więc powrót do spadków jest jak najbardziej możliwy.

AUDUSD

Notowania AUDUSD znalazły się w istotnej strefie oporu w rejonie 0,7800/10 wynikającej z minimów z początku maja 2015 roku oraz 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,8161. Tuż powyżej znajduje się 50-okresowa średnia EMA na wykresie dziennym. Obecnie para handlowana jest też tuż poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali D1. Kluczowe będzie zachowanie tej pary we wspomnianym obszarze. Strona podażowa powinna bronić wspomnianej strefy mając na uwadze silny trend spadkowy na tej parze obserwowany od połowy zeszłego roku. Ewentualne wyjście powyżej poziomu 0,7810 będzie technicznym impulsem do rozszerzenia obserwowanej korekty wzrostowej na parze AUDUSD.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję