Forex

Bank Japonii zdecydował się nie zmieniać głównych parametrów polityki monetarnej utrzymując roczne tempo wzrostu bazy monetarnej na poziomie 80 bln JPY. Zdaniem BoJ gospodarka rozwija się w umiarkowanym tempie i oczekiwane dalsze ożywienie powinno pomóc w powrocie inflacji do celu. Jak na razie bank nie sugerował możliwości dalszego luzowania polityki monetarnej, jednak taki ruch spodziewany jest przez rynek w sytuacji, gdy pojawią się trudności w osiągnięciu celu inflacyjnego w średnim terminie.

Opublikowane dane z gospodarki amerykańskiej w dniu wczorajszym były generalnie słabsze. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu do 274 tys. Ponadto zgodnie ze wstępnym odczytem indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł w maju do 53,8 pkt. z 54,1 pkt. miesiąc wcześniej. Słabszy niż oczekiwano okazał się także odczyt wskaźnik Fed z Filadelfii, który spadł w maju do 6,7 pkt. z 7,5 pkt. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 8,0 pkt. Niższa niż oczekiwano okazała się także dynamika sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Sprzedaż spadła w kwietniu o 3,3% wobec prognozowanego wzrostu o 1,0% w ujęciu miesięcznym. Lepszy niż konsensus rynkowy okazał się jedynie indeks wskaźników wyprzedzających, który wzrósł w kwietniu o 0,7% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%. Dzisiaj z kolei uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na danych o inflacji CPI. Nie zmienia to jednak faktu, że dane z gospodarki amerykańskiej nadal rozczarowują, co może odsunąć w czasie proces normalizacji polityki pieniężnej. Warto śledzić także dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen, która będzie mówiła o perspektywach dla gospodarki amerykańskiej. Najprawdopodobniej nie dowiemy się nic nowego ponad to co znalazło się w notatkach z posiedzenia FOMC, jednak być może szefowa Fed da jakieś wskazówki odnośnie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Eurodolar powrócił dzisiaj w okolice wczorajszego maksimum. Impulsem do umocnienia euro względem dolara stały się dzisiejsze dane odnośnie PKB Niemiec w pierwszym kwartale tego roku. Odczyt indeksu Ifo z Niemiec był neutralny. Dane były nieco lepsze niż oczekiwano – indeks klimatu gospodarczego wzrósł w maju do 108,5 pkt. wobec prognozowanych 103 pkt. Dziś wypada drugi dzień szczytu Unii Europejskiej w Rydze. Wczorajsze rozmowy między Niemcami, Francją a Grecją nie przyniosły żadnych konkretów. W dalszym ciągu po zachowaniu rynków widać, że oczekuje się, iż chociaż krótkoterminowe porozumienie zostanie osiągnięte.

EURGBP

EURGBP pozostaje w trendzie spadkowym. Na wykresie dziennym para handlowana jest poniżej chmury ichimoku oraz linii tenkan, co w średnim terminie sprzyja kontynuacji spadków. Najbliższe wsparcie w postaci projekcji 61,8% całości spadków z poziomu 0,7482 na 0,7122 mierząc od szczytu na poziomie 0,7283 znajduje się w okolicy 0,7060. Tenkan sen wyznacza opór na poziomie 0,7186. Silniejsze wsparcie geometryczne znajduje się dopiero w rejonie 0,7000/15.

EURUSD

Eurodolar po raz kolejny podjął próbę testu 100-okresowej średniej EMA na wykresie H4. Jak na razie parze nie udało się przełamać tego oporu, jednak wyjście powyżej tej średniej będzie technicznym sygnałem do kontynuacji wzrostów w okolice 1,1205/15, gdzie przebiega z kolei 50-okresowa średnia EMA oraz 38,2% zniesienia Fib całość impulsu spadkowego z poziomu 1,1466. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,1050.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję