Forex

Podczas sesji azjatyckiej zostały opublikowane kolejne dane z gospodarki australijskiej. Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 0,3% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4% m/m. Dynamika sprzedaży była również niższa niż w lutym, co jednak nie zaszkodziło notowaniom dolara australijskiego. AUD pozostaje mocniejszy od czasu publikacji komunikatu po decyzji Banku Rezerw Australii, w którym RBA nie wskazywał na możliwość dalszych obniżek stóp procentowych, co było impulsem do weryfikacji rynkowych oczekiwań. Z kolei pod presją sprzedających znalazł się dolar nowozelandzki, po publikacji słabszych danych z rynku pracy. W pierwszym kwartale 2015 roku stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 5,8% wobec prognozowanego spadku do 5,5%. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zatrudnienie wzrosło o 0,7% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,8%. Odczyty poniżej prognoz rynkowych mogą stać się impulsem do wzrostu oczekiwań co do łagodniejszej polityki monetarnej ze strony Banku Rezerw Nowej Zelandii. Przypomnę, że w ostatnim komunikacie po decyzji RBNZ wspominał, że rozważy cięcie stóp w sytuacji, gdy będą trudności z powrotem inflacji do celu w średnim terminie oraz zwracał uwagę na zbyt wysoki kurs NZD.

Wsparciem dla wspólnej waluty w dniu dzisiejszym były publikacje finalnych odczytów wskaźników PMI dla sektora usług. Zarówno dla Hiszpanii, Włoch, Francji i całej strefy euro wskaźniki te wzrosły powyżej konsensusu rynkowego. Wyjątek stanowił indeks PMI dla usług z Niemiec, który ukształtował się w kwietniu na poziomie 54 pkt. wobec prognozowanych 54.4 pkt. Dane o sprzedaży detalicznej ze strefy euro niestety rozczarowały. Sprzedaż wzrosła w marcu o 1,6% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 2,4%, natomiast w ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 0,8%, bardziej niż prognozowali analitycy.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja raportu ADP z USA. Analitycy oczekują, że zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrośnie o 200 tys. w kwietniu wobec wzrostu o 189 tys. w poprzednim okresie. Zostaną opublikowane także wstępne dane dotyczące wydajności pracy i jednostkowych kosztów pracy w pierwszym kwartale tego roku. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak liczna nowych etatów- dobry odczyt nastawi rynki optymistycznie co do piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy i może stać się impulsem do umocnienia dolara. Ponadto decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej. Oczekuje się, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,5%, jako że RPP wyraźnie zakomunikowała, że kończy cykl obniżek stóp procentowych.

EURUSD

Eurodolar zbliży się w dniu dzisiejszym w okolice maksimum lokalnego na poziomie 1,1289, które zbiega się z 23,6% zniesienia Fib całości fali spadkowej kształtującej się od 8.V.2014 roku. Z technicznego punktu widzenia ewentualne przełamanie tego poziomu będzie impulsem do rozszerzenia wzrostów na EURUSD. Geometryczny opór w postaci projekcji 161,8% całości fali spadkowej z poziomu 1,1051 wyznacza opór na poziomie 1,1379. Dopiero ponowne zejście poniżej wsparcia w rejonie 1,1050 zmieniłoby obraz rynku w w średnim terminie i sprzyjało powrotowi do trendu spadkowego na EURUSD.

AUDUSD

AUDUSD powrócił do wzrostów po tym, jak parze udało się wybronić wsparcie w postaci 50% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 0,7531. Na wykresie dziennym notowaniom w dniu wczorajszym udało się powrócić powyżej tenkan sen i dzisiaj widzimy chęć do kontynuacji wzrostów. Wyjście powyżej psychologicznego poziomu 0,80 otworzy drogę do dalszego umocnienia AUDa względem dolara i próby przetestowania maksimum lokalnego na poziomie 0,8074.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję