Forex

W trakcie sesji azjatyckiej opublikowane zostały słabsze dane o sprzedaży detalicznej z Japonii. Sprzedaż spadła w ...

S łabość USD utrzymuje się

W trakcie sesji azjatyckiej opublikowane zostały słabsze dane o sprzedaży detalicznej z Japonii. Sprzedaż spadła w marcu o 9,7% w skali roku wobec oczekiwanego spadku o 7,3% rok do roku. Dane za luty zostały zrewidowane nieco w górę, jednak nie zmienia to negatywnego wydźwięku tych danych. Ponadto agencja Fitch zdecydowała się na obniżenie ratingu Japonii do A uzasadniając to brakiem działań zmierzających do poprawy finansów publicznych. Wiadomości te nie miały jednak większego wpływu na notowania japońskiej waluty. Z kolei z Australii został opublikowany indeks wskaźników wyprzedzających, który wzrósł w lutym o 0,5% w ujęciu miesięcznym wobec wzrostu o 0,4% w poprzednim okresie. Dolar australijski ma się dobrze pomimo tego, że w ostatnim czasie Glenn Stevens dawał do zrozumienia, że dalsze luzowania polityki monetarnej jest możliwe. Sentyment do dolara australijskiego poprawił się nieco po tym, jak decyzja Banku Australii główna stopa procentowa została utrzymana w kwietniu na niezmienionym poziomie 2,25% podczas gdy część uczestników rynku spodziewała się obniżki. Ponadto w ostatnim czasie poprawa wyceny AUD wynika częściowo ze słabości USD oraz NZD, gdzie w przypadku tej drugiej waluty wzrosły oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w Nowej Zelandii jeśli inflacja będzie dalej wyhamowywać.

Rynek wyczekiwał także na dzisiejszy wstępny odczyt tempa wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii pierwszym kwartale tego roku. PKB wzrósł w pierwszych trzech miesiącach o 0,3% w ujęciu kwartalnym oraz o 2,4% w skali roku, poniżej oczekiwań rynkowych odpowiednio na poziomie 0,5% k/k i 2,6% r/r. W reakcji na te dane funt tracił na wartości. Waluta brytyjska pozostaje jednak dość mocna pomimo niepewności związanej z wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii oraz nieco słabszymi danymi publikowanymi ostatnio z gospodarki (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa). Ponadto w dniu wczorajszym udało się pokonać istotny geometryczny opór na GBPUSD. Funt zyskiwał na skutek deprecjacji dolara amerykańskiego, który wczoraj ponownie znalazł się pod presją sprzedających po słabszym niż oczekiwano wstępnym odczycie indeksu PMI dla sektora usługowego w kwietniu. Wskaźnik ten spadł bowiem do poziomu 57,8 pkt. z 59,2 pkt. wobec prognozowanych 59 pkt. Co więcej rynek nie do końca wie czego spodziewać się po środowym komunikacie FOMC, tak więc przezorni inwestorzy czekają z ewentualnymi zakupami USD jako, że pojawiające się ostatnio dane z gospodarki amerykańskiej pozostają słabsze.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia pozostaje publikacja indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów. Oczekuje się, że wskaźnik Conference Board wzrośnie w kwietniu do 102,5 pkt. z 101,3 pkt. Lepsze nastroje konsumentów powinny sprzyjać wzrostowi popytu wśród konsumentów, co z kolei będzie miało pozytywne przełożenie na tempo wzrostu gospodarczego. Wstępne dane na temat PKB w USA w pierwszym kwartale tego roku poznamy już jutro.

EURUSD

Poniedziałkowa sesja przyniosła dalsze wzrosty na eurodolarze. W dniu wczorajszym para ponownie handlowana była powyżej poziomu 1,09. W dalszym ciągu jednak EURUSD nie udało się złamać silnej strefy oporu w rejonie 1,0925 wynikającej z 78,6% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,1035 oraz zrównania się obecnej podfali wzrostowej z poziomu 1,0659 z poprzednią podfalą wzrostową z poziomu 1,0519 na 1,0848 w 78,6%. Jeśli jednak słabość dolara utrzyma się również w dniu dzisiejszym, to poziom ten ostatecznie może zostać przełamany. Najbliższe wsparcie wyznacza 200-okresowa średnia EMA na poziomie 1,0830.

AUDUSD

AUDUSD kontynuuje wzrosty. Para zbliża się w okolice oporu na poziomie 0,7907 wynikającego z projekcji 141,4% całości fali spadkowej z poziomu 0,7841 oraz maksimum lokalnego z 26.II.2015 roku na poziomie 0,7911. Przełamanie wspomnianej strefy będzie impulsem do ataku na szczyt z marca 2015 roku. W krótkim terminie wzrostom sprzyja fakt, że para utrzymuje się powyżej 50,100 i 200-okresowej średniej EMA oraz tenkan sen na wykresie w skali H4. Istotne wsparcie wyznaczają okolice 0,7840.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję