Forex

Opublikowane dziś w nocy dane z gospodarki australijskiej były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Oprócz indeksu wskaźników wyprzedzających gospodarkę gro uwagi przykuwał odczyt inflacji CPI. W pierwszym kwartale tego roku inflacja CPI wyhamowała do 1,3% z 1,7% w skali roku oraz wzrosła o 0,2% w ujęciu kwartalnym, co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Dolar australijski pozytywnie zareagował na te dane. Należy jednak pamiętać, że dane zgodne z konsensusem rynkowym nie przekreślają możliwości dalszego cięcia stóp procentowych przez Bank Rezerw Australii. Priorytetem dla RBA pozostaje powrót inflacji do celu w średnim terminie, jednak ważne są także perspektywy dla wzrostu gospodarczego. W niepewnym otoczeniu gospodarczym i dalszych działaniach stymulacyjnych podejmowanych przez inne banki, RBA może rozważać w dalszym ciągu luzowanie polityki monetarnej w najbliższym czasie, jeśli dane publikowane z gospodarki australijskiej nie będą zadowalające.

W centrum zainteresowania pozostawała publikacja protokołu z kwietniowego posiedzenia Banku Anglii. Wszyscy członkowie MPC głosowali za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz za utrzymaniem programu skupu aktywów na poziomie 375 mld GBP. Marcowe notatki ujawniły, że decydenci byli zaniepokojeni aprecjacją brytyjskiej waluty w ostatnich miesiącach, więc interesującą kwestią pozostawało to czy tym razem również odniosą się do kursu walutowego. Na kwietniowym posiedzeniu była poruszana kwestia kursu walutowego i tego, że funt pozostaje silny mając na uwadze jego wycenę względem euro z marca 2015 roku. Publikowane w ostatnim czasie dane z gospodarki brytyjskiej są dość dobre. Co prawda problemem pozostaje inflacja, która w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego Banku Anglii. Zgodnie z ostatnimi danymi inflacja CPI ustabilizowała się na poziomie 0,0% rok do roku, jednakże inflacja bazowa CPI wyhamowała do 1,0% z 1,2% w skali roku. Funt zyskuje na wartości po publikacji notatek.

Środowa sesja natomiast rozpoczęła się nieco słabej dla dolara amerykańskiego, który traci na wartości w relacji do większości walut. Dziś z gospodarki amerykańskiej zostaną opublikowane dane z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym, a także indeksu cen nieruchomości. Ważniejsze publikacje dla dolara pojawią się dopiero w piątek i będą dotyczyły zamówień na dobra trwałego użytku.

EURUSD

EURUSD nie podjął w dniu wczorajszym próby ataku na geometryczne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia Fib całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,0540. Notowania ponownie powróciły powyżej poziomu 1,07 utrzymując się w szerszym zakresie wahań od góry wyznaczonym przez opór na poziomie 1,0848 w postaci maksimum lokalnego z 17.IV oraz od dołu przez minimum lokalne na poziomie 1,0659. Być może dopiero wybicie z zakresu przyczyni się do silniejszego ruchu kierunkowego na tej parze.

GBPUSD

GBP zyskuje dzisiaj na wartości względem USD. Para ponownie zbliża się do oporu w postaci 50% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,5551, który zbiega się z maksimum lokalnym z 17.IV.2015 roku. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość przełamania poziomu 1,5056 i kontynuacji wzrostów w rejon silniejszego geometrycznego oporu w rejonie 1,5170. W okolicy 1,5170 przebiega maksimum lokalne z 18.III oraz dwa ważne poziomy geometryczne:61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej zapoczątkowanej 26.II.2015 oraz nastąpi zrównanie się w stosunku 1:1 obecnego impulsu wzrostowego z poprzednią korektą wzrostowa z poziomu 1,4950 na 1,5551.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję