Forex

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii nie zdecydował się na zmianę parametrów polityki monetarnej. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,5%, natomiast program skupu aktywów został utrzymany na dotychczasowym poziomie 375 mld GBP. Taka decyzja była szeroko oczekiwana przez rynki. Kolejnym antycypowanym ruchem ze strony Banku Anglii jest podwyżka stóp procentowych, jednak nie należy oczekiwać, że Mark Carney będzie chciał wyprzedzić działania Fedu w tym zakresie. GBPUSD pozostaje pod presją sprzedających co ma związek z niepewnością polityczną związana z wyborami parlamentarnymi w maju a także niepewnym otoczeniem gospodarczym- problemy w strefie euro, jak i niestabilność finansowa w Grecji. Dużo więcej informacji odnośnie tego jak BoE postrzega obecną sytuacją w brytyjskiej gospodarce i otoczenie gospodarcze wniosą zapiski z kwietniowego posiedzenia. Determinantą przyszłych działań BoE będzie kwestia wzrostu płac a także kurs funta. W dniu dzisiejszym zostały ponadto opublikowane słabsze dane odnośnie produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Produkcja wzrosła mniej niż oczekiwano, bo o 0,1% zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i skali roku wobec oczekiwanych 0,3% m/m i 0,4% r/r.

W centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj dolar kanadyjski. Z Kanady bowiem zostaną opublikowane dane z rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że stopa bezrobocia utrzymała się w marcu na poziomie 6,8%, natomiast ryzyko wiąże się z odczytem poziomu zatrudnienia. Słabsze dane mogą tylko zwiększyć presją na dalsze osłabianie się dolara kanadyjskiego względem USD. Obecnie para po wybronieniu istotnego wsparcia w rejonie 1,2645/60 powróciła do trendu wzrostowego. Dodatkowo ewentualne dalsze spadki cen ropy naftowej mogą ciążyć walucie kanadyjskiej.

W dalszym ciągu pod presją sprzedających pozostaje waluta europejska. Do poprawy nastrojów względem euro nie przyczynił się fakt, że Grecja na czas spłaciła ratę kredytu uzyskanego z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W dalszym ciągu sytuacja tego kraju pozostaje niestabilna. Euro również traci na wartości na skutek niekonwencjonalnych działań podjętych przez Europejski Bank Centralny w celu ustabilizowana oczekiwań inflacyjnych w średnim terminie.

EURUSD

Eurodolar kontynuuje spadki. Para przełamała ważne wsparcie w rejonie 1,0712, co z technicznego puntu widzenia otwiera drogę do dalszych spadków. Najbliższe geometryczne wsparcie znajduje się w okolicy 1,0585-1,06 i jest wyznaczone przez 78,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,0461 oraz projekcję 127,2% całości spadków z poziomu 1,1051 na 1,0712. Jeśli parze uda się przełamać te ważne geometryczne poziomy, to wzrosną szanse powrotu w okolice minimum z 13.III.2015 r.

GBPJPY

GBPJPY testuje obecnie ważne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia Fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 167,99. Para powróciła do spadków po tym, jak po raz kolejny nie udało się wyjść powyżej 200-okresowej średniej EMA na wykresie w skali D1. Dodatkowo w ostatnich dniach funt pozostaje nieco słabszy względem innych walut (wyjątek stanowi euro), co z technicznego punktu widzenia może tylko pogłębić spadki. W przypadku skutecznego przełamania wsparcia w rejonie 176,28 jenów za funta notowania tej pary powinny kierować się w okolice 175,40-80.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję