Forex

Gro uwagi przykuwały dzisiejsze publikacje indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Dziś w nocy zostały opublikowane powyższe wskaźniki z Chin i Japonii. W kraju Kwitnącej Wiśni indeks obrazujący kondycje sektora przemysłowego był nieco słabszy niż oczekiwania rynkowe na poziomie 50,3 pkt. Japoński wskaźnik PMI spadł bowiem w marcu do 50,3 pkt. z 51,6 pkt. Z kolei marcowe dane z Chin pozytywnie zaskoczyły. Chiński indeks PMI dla przemysłu powrócił bowiem powyżej granicznej bariery 50 pkt. (dokładnie 50.1 pkt) wzrastając bardziej niż oczekiwał konsensus rynkowy. Opublikowane dane z Europy były dobre. Zarówno dla Szwajcarii, Włoch, Grecji, Francji, Niemiec i całej strefy euro wskaźniki PMI dla sektora przemysłowego były lepsze niż prognozowali analitycy. Na euro nie widać jednak większego entuzjazmu w reakcji na te dane. Jak na razie niewiadomą pozostaje odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA. Oczekiwania rynku są takie, że w marcu wspomniany indeks nieznacznie spadnie do poziomu 52,5 pkt. z 52,9 pkt. W międzyczasie zostanie opublikowany także raport ADP wskazujący na zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym, który uznawany jest za prognostyk piątkowych danych NFP. Antycypowany jest wzrost zatrudnienia w marcu o 225 tys. wobec wzrostu o 212 tys. w lutym. Lepsze dane powinny wspierać wzrosty na dolarze, gdyż oczekuje się także, że piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy będzie dobry.

Na rynku krajowym złoty w dalszym ciągu zyskuje na wartości względem euro i pozostaje nieco słabszy w relacji do dolara. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Polsce był słabszy niż zakładał konsensus rynkowy. Indeks spadł w marcu do poziomu 54,8 pkt. z 55,1 pkt. jednak zgodnie z komunikatem firmy Markit średnia za pierwszy kwartał 2015 roku była najwyższa od pierwszego kwartału 2015 roku. Sytuacja na PLN będzie w najbliższych dniach uzależniona w głównej mierze od impulsów płynących zza granicy.

EURUSD

Presja spadkowa na europejską walutę utrzymuje się. Dziś ponownie pomimo lepszych danych odnośnie indeksów PMI z Europy eurodolar powrócił do spadków i jest handlowany obecnie poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie H4. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość przetestowania wczorajszego minimum i dalszych spadków w rejon geometrycznego wsparcia w postaci 61,8% zniesienia Fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,0461. Minimum z 19 marca wyznacza z kolei wsparcie na poziomie 1,0612.

USDPLN

Notowania USDPLN utrzymują się powyżej linii tenkan na wykresie dziennym. Przy większej aktywności strony popytowej od początku tego tygodnia możliwe są dalsze wzrosty na tej parze w okolice 3,8303, gdzie opór wyznacza zbiegająca się kijun sen z 50% zniesieniem całości fali spadkowej z poziomu 3,9655 na 3,6957. Para handlowana jest także powyżej 50-okresowej średniej EMA oraz górnego ograniczenia chmury ichimoku, co dodatkowo sprzyja podtrzymaniu wzrostów na tej parze. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 3,7685.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję