Forex

Początek tego tygodnia charakteryzował się umocnieniem waluty amerykańskiej. Wsparciem dla dolara okazały się dane dotyczące bazowego indeksu cenowego PCE, który przyśpieszył w lutym do 1,4% z 1,3% w skali roku. Ponadto w lutym dochody Amerykanów wzrosły o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%. Co prawda wydatki wzrosły mniej niż prognozowano, jednakże indeks podpisanych umów kupna domów w USA okazał się lepszy od prognoz. W tym tygodniu dolar będzie szczególnie wrażliwy na publikowane dane z gospodarki amerykańskiej. Dziś poznamy indeks aktywności przemysłowej w rejonie Chicago oraz odczyt indeksu Conference Board. Konsensus rynkowy zakłada, że indeks Chicago PMI wzrośnie w marcu do 51,5 pkt. z 45,8 pkt. co powinno sprzyjać umocnieniu USD. Oczekuje się, że nastroje amerykańskich konsumentów pozostaną także dobre. Dobry sentyment do dolara w tym tygodniu może się utrzymać na skutek antycypowanych lepszych danych z rynku pracy w USA.

W centrum zainteresowania pozostaje dzisiaj także funt. Z Wielkiej Brytanii zostały opublikowane dane dotyczące PKB w czwartym kwartale, zgodnie z którymi tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 3,0% w ujęciu rocznym oraz 0,6% w ujęciu kwartalnym. Dane te pozytywnie zaskoczyły, jednak nie okazały się większym wsparciem dla GBP. Z kolei ze strefy euro zostały opublikowane wstępne dane dotyczące inflacji CPI, zgodnie z którymi inflacja bazowa wyhamowała do 0,6% rok do roku z 0,7%. Euro znów znalazło się pod presją sprzedających, pod tym jak wzrosła liczba krótkich pozycji spekulacyjnych na tej walucie.

EURUSD

Eurodolar od początku tego tygodnia znajduje się pod presją sprzedających. Para w dniu dzisiejszym przełamała wsparcie wynikające z 50% zniesienia całości wzrostowej fali korekcyjnej z poziomu 1,0461 na 1,1051 i kontynuuje spadki. Nastąpiło wybicie dołem z chmury ichimoku, tak więc ewentualne zamknięcie świeczki na wykresie H4 poniżej dolnego ograniczenia chmury będzie potwierdzeniem chęci kontynuacji spadków. Kolejnym geometrycznym poziomem będą okolice 61,8% zniesienia Fib całości wspomnianej fali wzrostowej na poziomie 1,0686. Z kolei dołek z 19 marca 2015 roku wyznacza wsparcie na poziomie 1,0612.

EURGBP

EURGBP powrócił do trendu spadkowego. Para nie poradziła sobie z oporem w postaci 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,8006. Na wykresie dziennym notowania w dalszym ciągu utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury. Eurofunt powrócił poniżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie D1 oraz linii tenkan, co powinno obecnie sprzyjać powrotowi notowań do linii kinjun, która wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 0,7197.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję