Forex

Podczas czwartkowej sesji uwagę przykuwały wystąpienia decydentów. Prezes Banku Kanady powiedział, że czuje się b...

Dolar znów nieco mocniejszy

Podczas czwartkowej sesji uwag ę przykuwały wystąpienia decydentów. Prezes Banku Kanady powiedział, że czuje się bardziej komfortowo z nieoczekiwaną obnizką stóp procentowych jak miała miejsce w styczniu. Poloz podkreślił, że dzięki temu bank centralny ma więcej czasu na przemyślenie kolejnego ruchu i oszacowanie wpływu niskich cen ropy na gospodarkę. Choć nie jest wykluczona kolejna obniżka stóp procentowych, to najprawdopodobniej BoC na razie zdecyduje się na monitorowanie gospodarki w oczekiwaniu na ożywienie koniunktury, które może pojawić się już w drugiej połowie tego roku. W dniu wczorajszym głos zabrało również dwóch członków Narodowego Banku Szwajcarii. Fritz Zurbrugg powiedział, że ujemne stopy procentowe przynoszą pożądany efekt, co może przełożyć się na ewentualne dalsze cięcia kosztu pieniądza w razie potrzeby. Ponadto powtórzył, że CHF jest przewartościowany w związku z czym SNB będzie kontynuował interwencje rynkowe w razie potrzeby. Zurbrugg powtórzył także, że bank przygląda się sugestiom Międzynarodowego Funduszu Walutowego by SNB rozpoczął skup aktywów denominowanych w walutach obcych. To tyko potwierdza, że pomimo braku aktywności banku na rynku w ostatnim czasie, SNB cały czas monitoruje sytuacje i rozważa dodatkowe działania, które miałyby na celu osłabienie franka. Co więcej Dewet Moser z SNB potwierdził, że bank rozważa również wprowadzenie niekonwencjonalnych narzędzie w polityce monetarnej jeśli zajdzie taka potrzeby aby skutecznie walczyć z aprecjacją franka. Dziś wieczorem z kolei warto zwrócić uwagę na wystąpienie szefowej Janet Yellen w San Francisco, która będzie poruszała kwestie polityki monetarnej.

W ostatnim czasie jen pozostaje nieco mocniejszy, co wynika z obaw, że być może Bank Japonii nie zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Ponadto opublikowane dziś w nocy dane z gospodarki japońskiej były słabe. Rozczarowała zarówno sprzedaż detaliczna jak i odczyt inflacji. Inflacja bazował spadła poniżej oczekiwań do poziomu 2,0% z 2,2% w skali roku. USDJPY wyhamował spadki tuż powyżej 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Kluczowy dla notowań tej pary będzie rozwój sytuacji na dolarze. Wczoraj waluta amerykańska zyskała na wartości po publikacji nieco lepszych niż oczekiwano wstępnych danych odnośnie indeksu PMI dla sektora usług w marcu. Wskaźnik ten wzrósł bowiem do 58,6 pkt. z 57,1 pkt. w lutym. Dzisiaj z kolei zostaną opublikowane dane dotyczące amerykańskiego PKB w IV kwartale oraz indeksu zaufania amerykańskich konsumentów.

 

EURUSD

Eurodolar miał problemy z wyjściem powyżej oporu w rejonie 1,10, co przełożyło się na powrót do trendu spadkowego na tej parze. Aktualnym oporem pozostaje 50% zniesienie Fib zbiegające się z 200-okresową średnią EMA na wykresie H4. Z kolei najbliższe wsparcie w postaci połowy zniesienia ostatniej fali korekcyjnej z poziomu 1,0461 znajduje się na poziomie 1,0758. Lepsze odczyty z USA będą wsparciem dla dolara, jednak ważniejsze odczyty dla USD pojawią się w przyszłym tygodniu.

USDJPY

Korekta spadkowa na USDJPY wyhamowała tuż powyżej 61,8% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 115,84 jenów za dolara oraz 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Para naruszyła także nieznacznie wsparcie wynikające ze zrównania się obecnej podfali spadkowej z poziomu 121,19 z poprzednią podfalą spadkową z poziomu 122,01 w 100%. W rejonie istotnego geometrycznego wsparcia 118,19-118,43 widoczne są formacje zapowiadające powrót do wzrostów. Z technicznego punktu widzenia w tych okolicach może znów uaktywnić się strona popytowa.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję