Forex

Podczas poniedziałkowej sesji nie było istotnych danych makroekonomicznych, które mogłyby zaważyć na notowaniach dolara. Waluta amerykańska pozostawała pod wpływem wypowiedzi członków FOMC. USD zyskał na wartości po tym jak reprezentujący jastrzębie skrzydło Richard Fischer nawoływał do podjęcia niezwłocznej decyzji o zakończeniu cyklu luźnej polityki monetarnej. Zdaniem szefa odziały Fed w Dallas Rezerwa Federalna powinna przejść na bardziej restrykcyjna politykę wcześniej i podwyższać stopy procentowe stopniowo niż zwlekać z taką decyzją i decydować się na bardziej agresywne ruchy później. Z kolei Loretta Mester z oddziału Fed w Cleveland powtórzyła, że jest zdaniem Fed zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w pierwszej połowie tego roku. Zdaniem Mester kondycja gospodarki jest dobra, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w polityce monetarnej. Po bardzo dobrych z amerykańskiego rynku pracy wzrosły oczekiwania na bardziej zdecydowane działania ze strony Rezerwy Federalnej. Z ankiety Ruetra wynika, że ekonomiście największych amerykańskich banków są w większości przekonani, że do podwyżki stóp dojdzie wcześniej niż w czerwcu tego roku. Oczekiwania na szybsze podwyżki stóp procentowych sprzyjają USD.

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na roczne wystąpienie Marka Carneya. Po ostatnich dość jastrzębich sygnałach ze strony Banku Anglii rynki będą doszukiwać się w przemówieniu możliwych wskazówek co do terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. Funt pozostaje stosunkowo mocny, co widać w szczególności względem EUR, AUDa i JPY, gdzie dywergencje w polityce pieniężnej działają na korzyść GBP. Z kolei bardzo dobry sentyment utrzymujący się do dolara w dalszym ciągu sprzyja spadkom na GBPUSD.

USDCAD

Ostatnie dni przynoszą przyśpieszenie wzrostów na USDCAD. Notowania tej pary przełamały opor w postaci szczytu z dnia 24.II.2015 roku na poziomie 1,2663 i kontynuują wzrosty w okolice oporu w postaci maksimum lokalnego na poziomie 1,2697. Najbliższe wsparcie stanowi obecnie tenkan sen przebiegająca w rejonie 1,2625. Kontynuacji wzrostów sprzyja fakt, że USDCAD utrzymuje się powyżej górnego ograniczenia chmury.

GBPJPY

Korekta spadkowa na GBPJPY wyhamowała tuż powyżej wsparcia na poziomie 181,36 w postaci 38,2% zniesienia Fib całości fali wzrostowej kształtującej się od dnia 3.II.2015 roku. W tym rejonie dodatkowo zasięg spadków ograniczała 100-okresowa średnia EMA. W rejonie wspomnianego wsparcia na wykresie dziennym pojawiała się formacja gwiazdy porannej, która powinna stanowić impuls do zwyżki notowań GBPJPY. Najbliższy opór w postaci maksimów lokalnych znajduje się w okolicy 185 jenów za funta. Zanegowaniem powyższego scenariusza będzie zejście poniżej poziomu 181,35.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję