Forex

W dniu wczorajszym Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynki obniżając główną stopę procentową o 50pb do 1,5%....

Eurodolar na nowych minimach

W dniu wczorajszym Rada Polityki Pieni ężnej zaskoczyła rynki obniżając główną stopę procentową o 50pb do 1,5%. Konsensus rynkowy zakładał, że Rada zdecyduje się na mniej agresywne cięcie, ale nie wpłynęło to istotnie na notowania złotego. Ważniejsza okazała się konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, na której Marek Belka zakomunikował, że cięcie stóp procentowych na marcowym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki monetarnej. Prognozy na lata 2015-2017 dotyczące inflacji zostały istotnie obniżone, natomiast prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce w tym okresie zostały podwyższone. Złoty ostatecznie zyskał na wartości po konferencji. Transparentne stanowisko Rady powinny sprzyjać umocnieniu złotego względem euro ze względu na kontrast pomiędzy politykami banków centralnych. Z kolei złoty może pozostawać nieco słabszy względem dolara, jeśli nie zmienią się oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych USA jeszcze w połowie roku.

Na uwagę zasługuje silna aprecjacja waluty amerykańskiej względem euro. Główna para EURUSD handlowana jest dzisiaj poniżej poziomu 1,1050. Dolar umacnia się pod oczekiwania, że piątkowe dane z rynku pracy będą dobre. Zgodnie z wczorajszym raportem ADP w sektorze prywatnym powstało 212 tys. nowych etatów w lutym, natomiast dane za styczeń zostały zrewidowane w górę. Pozytywnym impulsem do USD mógł się okazać również nieco lepszy niż oczekiwano odczyt indeksu ISM dla sektora usług, który wzrósł w lutym do 56,9 pkt. Z kolei raport Fed nt. gospodarki amerykańskiej ujawnił, że obserwowana była poprawa sytuacji gospodarczej oraz umiarkowana presja płacowa w większości regionów. Zwracana uwagę, że silny dolar oraz zła pogoda zaważyła na kondycji niektórych oddziałów.

W centrum uwagi pozostaje dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz konferencja prasowa Mario Draghi. Inwestorzy będą koncentrowali uwagę wokół technicznych szczegółów dotyczących programu QE. O stopach będzie decydował także Bank Anglii, jednak tutaj nie przewiduje się zmian w parametrach polityki monetarnej. Kolejnym ruchem ze strony BoE będzie podwyżka stóp procentowych. Jak co tydzień poznamy bezrobocie tygodniowe. Warto również zwrócić uwagę na przemówienie Williamsa z Fed.

EURPLN

Presja spadkowa na EURPLN utrzymuje się. Obecnie notowania oscylują tuż powyżej poziomu wynikającego z projekcji 127,2% całości fali wzrostowej z poziomu 4,1504. Techniczny obraz rynku oraz fakt, że notowania utrzymują się poniżej linii tenkan sprzyja kontynuacji spadków na tej parze. Koleje ważne wsparcie wyznaczają okolice 4,1185-4,12, gdzie przebiega projekcja 141,4% całości impulsu wzrostowego kształtującego się w dniach 8-11.II.2015 r. Spadkom w średnim terminie sprzyja też fakt, że 50- okresowa średnia EMA przecina z góry do dołu średnia 100- i 200- okresową na wykresie dziennym.

GBPUSD

Dobry sentyment utrzymujący się do dolar amerykańskiego sprzyjał korekcie spadkowej na GBPUSD po wyhamowaniu wzrostów w okolicy oporu w postaci 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,6523. Obecnie notowania zbliżają się do ważnej geometrycznej strefy wsparcia w rejonie 1,5180-1,52. Dolne ograniczenie strefy wsparcia wyznacza projekcja 161,8% całości impulsu spadkowego z poziomu 1,5222 oraz 61,8% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 1,4950. Górna bariera to z kolei projekcja 161,8% podfali wzrostowej z poziomu 1,5331. Wyhamowanie spadków we wspomnianym rejonie może na nowe uaktywnić stronę popytowa na tej parze.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję