Forex

Końcówka minionego tygodnia przyczyniła się do umocnienia waluty amerykańskiej. Impulsem od aprecjacji USD stały się słowa Bullard’a z Fed, który w wywiadzie udzielonym dla CNBC opowiadał się za usunięciem słowa ‘patient’ już z marcowego komunikatu, co dałoby FOMC większą elastyczność w podejmowaniu decyzji odnośnie stóp procentowych w przyszłości. Z kolei Stanley Fischer dał do zrozumienia podczas swojego piątkowego wystąpienia, że decyzja o zacieśnianiu polityki monetarnej będzie zależna od napływających danych z gospodarki amerykańskiej, jednak nie wyklucza podwyżki stóp nawet w czerwcu tego roku. Wypowiedzi członków Fed rozbudziły na nowo nadzieje, że Rezerwa Federalna jest raczej bliższej niż dalej jeśli chodzi o kwestię wzrostu kosztu pieniądza. Wsparciem dla dolara okazały się także piątkowe dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego oraz wskaźnika PCE w czwartym kwartale tego roku. Słabszy niż oczekiwano okazał się indeks aktywności w sektorze przemysłowym w okolicach Chicago, natomiast nieco mniej niż oczekiwano spadł wskaźnik nastroju Uniwersytetu Michigan. Eurodolar przełamał wsparcie wynikające z 78,6% zniesienia Fib wobec czego wzrosło ryzyko powrotu tej pary w okolice minimum z początku tego roku. Kluczowe dla dalszych losów dolara będą piątkowe dane z rynku pracy w USA. Jako, że coraz więcej członków Fed uzależnia decyzję w sprawie stóp od publikacji makroekonomicznych, to dane potwierdzające dobrą kondycję rynku pracy będą impulsem do umocnienia USD.

W tym tygodniu mamy kilka przemówień członków Fed, z czego warto skoncentrować się na wystąpieniach osób z prawem głosu (Evans, Williams). Monitorowane będzie kwestia tego jak postrzegana jest kondycja amerykańskiej gospodarki. Dziś z kolei uwaga rynków będzie koncentrowała się przede wszystkim na danych dotyczących indeksu ISM dla przemysłu. Analitycy oczekują niewielkiego spadku wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowym w lutym do 53,1 pkt. Ponadto poznamy dochody i wydatki Amerykanów. W oczekiwaniu na dane z USA eurodolar odrabia zeszłotygodniowe spadki. W międzyczasie został opublikowany wstępny odczyt inflacji HICP ze strefy euro. Według wstępnych danych inflacja bazowa ustabilizowała się w lutym na poziomie 0,6%, natomiast wskaźnik inflacji CPI spadł o 0,3% w skali roku wobec oczekiwanego spadku o 0,5%. Nieoczekiwanie stopa bezrobocia w Eurolandzie spadła do 11,2%.

EURUSD

Eurodolar koryguje zeszłotygodniowe spadki. Docelowym poziomem obserwowanej korekty są okolice 1,1260/70, gdzie znajduje się najbliższa strefa oporu. Końcówka minionego tygodnia przyczyniła się do przełamania wsparcia w postaci 78,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,1097. Analiza techniczna wskazuje na możliwość testu dołka ze stycznia tego roku w średnim terminie.

USDJPY

Cena po raz kolejny zdołała utrzymać wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA, co przełożyło się na powrót do wzrostów na USDJPY. Jeśli dobry sentyment do dolara utrzyma się, to z technicznego punktu widzenia para może testować najbliższy opór na poziomie 120,46 wyznaczony przez maksimum z 11.II.2015 roku. Linia poprowadzona po ostatnich minimach wyznacza obecnie wsparcie w okolicy 118,50 jenów za dolara.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję