Forex

Czwartkowa sesja rozpoczęła się od publikacji danych z niemieckiej gospodarki. Indeks Gfk obrazujący nastroje niemie...

Funt radzi sobie dobrze

Czwartkowa sesja rozpocz ęła się od publikacji danych z niemieckiej gospodarki. Indeks Gfk obrazujący nastroje niemieckich konsumentów w styczniu wzrósł do 9,7 pkt. z 9,3 pkt. powyżej prognoz rynkowych na poziomie 9,5 pkt. Dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale były zgodne z oczekiwaniami, podobnie jak i stopa bezrobocia, która ustabilizowała się w lutym na poziomie 6,5%. Dzisiaj zostaną opublikowane także indeksy nastrojów ze strefy euro. Konsensus rynkowy zakłada zarówno poprawę nastrojów w biznesie, w gospodarce jak i wśród konsumentów. Euro pozostaje stabilne w oczekiwaniu na te dane, natomiast główna para EURUSD pozostaje w dalszym ciągu w zakresie konsolidacji.

W dniu wczorajszym uwagę zwracało dalsze umocnienie funta względem waluty amerykańskiej. Para GBPUSD testowała wczoraj okolice 1,55 i ponownie znalazła się powyżej 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Perspektywy dotyczące brytyjskiej gospodarki pozostają dobre czego potwierdzeniem są dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale. PKB wzrósł o 0,5% w ujęciu kwartalnym i o 2,7% w skali roku, co było zgodne z konsensusem rynkowym. Nieco słabsze okazały się dane dotyczące inwestycji biznesowych. Funt pozostaje stabilny w reakcji na te dane.

Warto zwrócić uwagę na dane dotyczące inflacji CPI w USA. Konsensus rynkowy zakłada, że inflacja bazowa w styczniu ustabilizuje się na poziomie 1,6% rok do roku oraz wzrośnie o 0,1% w ujęciu miesięcznym. W przypadku gdy będzie obserwowany wzrost inflacji, to będzie argument dla Rezerwy Federalnej za nie zwlekaniem z podwyżką stóp procentowych. Waluta amerykańska pozostaje nieco słabsza po prezentacji półrocznego raportu Fed, gdyż wystąpienie Janet Yellen było mniej jastrzębie niż oczekiwał tego rynek. Ponieważ wydarzenie to nie przyczyniło się do silniejszego ruchu kierunkowego na dolarze, to najprawdopodobniej rynki będą wyczekiwały na kolejny raport z amerykańskiego rynku pracy. Wsparciem dla dolara mogą się okazać jednak dzisiejsze dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku. Analitycy oczekują wzrostu dynamiki zamówień w styczniu.

 

EURUSD

Na eurodolarze nadal utrzymuje się męczący zakres konsolidacji. Zmienność pozostaje niewielka. Notowania utrzymują się poniżej 100-okresowej średniej EMA na wykresie H4. Nadal silnym wsparciem pozostaje rejon 1,1260/70. Dość silną strefę oporu wyznaczają maksima lokalne w okolicy 1,1450. W dalszym czasie EURUSD czeka na impuls do silniejszego ruchu kierunkowego.

GBPUSD

GBPUSD wyhamował wzrosty na oporze wynikającym z 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,6524. Obecnie para handlowana jest powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, który wyznacza najbliższe wsparcie. Przełamanie wspomnianego geometrycznego oporu będzie impulsem do dalszej aprecjacji funta względem dolara. W przypadku dalszego wzrostu cen para może kontynuować wzrosty w okolice 1,5619, gdzie opór wyznacza maksimów z 31.12.2014 r.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję