Forex

Uwagę rynków w dniu wczorajszym przykuwało spotkanie Eurogrupy w Brukseli. Niestety po raz kolejny rozmowy ministrów...

Lepszy odczyt ZEW wspiera euro

Uwag ę rynków w dniu wczorajszym przykuwało spotkanie Eurogrupy w Brukseli. Niestety po raz kolejny rozmowy ministrów finansów strefy euro w kwestii greckiej nie przyniosły oczekiwanego porozumienia. Przewodniczący Eurogrupy powiedział, że obecnie inicjatywa leży po stronie Grecji i do piątku grecki rząd ma możliwość zwrócenia się o przedłużenie programu pomocowego, który wygasa pod koniec tego miesiąca. Grecki pat przyczynił się do silnego osłabienia waluty europejskiej pod koniec dnia. EURUSD spadł około 100 pipsów, jednak w dalszym ciągu główna para walutowa handlowana jest w kluczowym technicznym zakresie 1,1261-1,1533. Ponadto dzisiejsze dane nt. indeksu ZEW z Niemiec stanowią impuls do odreagowania wczorajszej deprecjacji euro. Niemiecki wskaźnik ZEW wzrósł bowiem w lutym do 53 pkt. z 48,4 pkt. wobec prognoz na poziomie 55 pkt. Nieco lepszy niż oczekiwano okazał się także odczyt indeksu ZEW dla całej strefy euro.

Dziś w nocy zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii, na którym nieoczekiwanie stopy procentowe zostały obniżone o 0,25%. Członkowie RBA zwrócili uwagę na to, że dane publikowane od grudnia wskazują, iż gospodarka rozwija się w niższym tempie niż w drugiej połowie zeszłego roku. Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji zostały zrewidowane w dół. Władze monetarne odniosły się do kwestii wyceny dolara australijskiego stwierdzając, że jest przewartościowany. Zdaniem RBA ewentualna dalsza deprecjacja waluty australijskiej przyczyniłaby się do stymulacji wzrostu gospodarczego. Na chwilę obecną oczekiwana poprawa kondycji w gospodarce nastąpi później niż pierwotnie antycypowano, co sprawia, że dalsze luzowanie polityki monetarnej jest wciąż otwartą kwestią. Tak więc w średnim terminie AUD może pozostawać słabszy, w szczególności do waluty amerykańskiej. Co więcej dywergencja w polityce monetarnej RBA i Rezerwy Federalnej powinna sprzyjać utrzymaniu presji na AUDUSD.

Podczas wtorkowej sesji zostały opublikowane dane o inflacji w Wielkiej Brytanii. Inflacja CPI wyhamowała w styczniu do 0,3% z 0,5% w skali roku, z kolei inflacja PPI ukształtowała się na poziomie -1,8% rok do roku. Na uwagę zasługuje jednak wzrost inflacji bazowej do 1,4% z 1,3% w ujęciu rocznym. Ewentualny dalszy wzrost inflacji bazowej w połączeniu ze wzrostem presji płacowej będą argumentem dla Banku Anglii za zacieśnianiem polityki monetarnej jeszcze w tym roku. Funt zareagował pozytywnie na te dane, jako, że w krótkim terminie oczekiwany był dalszy spadek inflacji ze względu na silne spadki cen energii w ostatnim czasie. Pozytywnym czynnikiem jest natomiast wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji bazowej CPI.

AUDUSD

AUDUSD znajduje się w fazie korekty. Notowania obecnie mogą kierować się w okolice 0,7881-0,7890, gdzie silny opór wyzn acza 38,2% zniesienia Fib całości spadków z poziomu 0,8293. We wspomnianym rejonie nastąpi również zrównanie się w stosunku 1:1 obecnej korekty wzrostowej z poprzednimi ruchami korekcyjnymi widocznymi w całym impulsie spadkowym z poziomu 0,8909. Silnym strefę wsparcia wyznaczają dwa minima dzienne z 3 i 12.02.2015 roku.

GBPSUD

GBPUSD sukcesywnie znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych kontynuując korektę wzrostową. Linia poprowadzona po minimach z 3 i 12.02.2015 r. wyznacza obecnie najbliższe wsparcie w rejonie 1,5305, gdzie zbiega się z 50-okresową średnią EMA na wykresie H4. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów, jako że notowania utrzymują się powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku i kijun sen. Wyjście powyżej tenkan sen na wykresie H4 powinno przyczynić się do powrotu tej pary w okolice ostatniego maksimum lokalnego na poziomie 1,5439.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję