Forex

Nieoczekiwanie decyzją Banku Rezerw Australii stopy procentowe zostały cięte o 0,25%, co sprowadziło główną stopę procentową do poziomu 2,25%. Konsensus rynkowy zakładał utrzymanie kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie, stąd silna reakcja na dolarze australijskim, który tracił na wartości. W reakcji na działania RBA notowania AUDUSD znalazły się poniżej psychologicznego poziomu 0,7700. Zgodnie z komunikatem na decyzji zaważył słabszy wzrost gospodarczy, który może się utrzymać przez dłuższy czas, a także wyższa niż oczekiwania stopa bezrobocia. Zdaniem Glenn’a Stevens’a waluta australijska jest przewartościowana, a niższy kurs AUDa będzie wymagany w celu osiągniecia zrównoważonego wzrostu w gospodarce. W wyniku dzisiejszej decyzji RBA dołączył do grupy banków prowadzących luźniejszą politykę monetarną w celu stymulacji wzrostu gospodarczego.

W dniu wczorajszym opublikowane zostały nieco słabsze dane z gospodarki amerykańskiej. W grudniu wydatki Amerykanów spadły bardziej niż oczekiwano podczas gdy dochody wzrosły bardziej niż oczekiwał konsensus rynkowy, bo o 0,3% w ujęciu miesięcznym. Niższa niż prognozowano okazała się dynamika wzrostu wskaźnika bazowego PCE. Z kolei finalny odczyt wskaźnika ISM dla sektora przemysłowego w styczniu także rozczarował. Wskaźnik spadł w poprzednim miesiącu do 53,5 pkt. z 55.5 pkt. wobec oczekiwanego spadku do 54,5 pkt. Notowania eurodolara pozostały stabilne w reakcji na te dane. Być może konsolidacja na głównej parze utrzyma się do czasu publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. Impulsem do wybicia z zakresu 1,1260-1,1422 mogą stać się ewentualnie wypowiedzi członków Fed, w których rynek będzie próbował doszukiwać się wskazówek co do polityki Rezerwy Federalnej w przyszłości. Na dziś zostało zaplanowane przemówienie Kocherlakoty i Bullard’a.

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej stopy procentowe w lutym w Polsce zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie do czego argumentem będę nieco lepsze dane napływające z polskiej gospodarki w ostatnim czasie. Ponadto sentyment do złotego istotnie się poprawił w wyniku niekonwencjonalnych działań podjętych przez Europejski Bank Centralnych w ostatnim czasie.

EURPLN

Zgodnie z analizą z zeszłego tygodnia eurozłoty przełamał wsparcie w postaci 78,6% całości fali wzrostowej kształtującej się od XII.2014 roku. Dodatkowo zejście poniżej dołka na poziomie 4,1933 przyczyniło się do pogłębienia spadków na tej parze w okolice 4,1650. Notowania EURPLN znalazły wsparcie w postaci linii poprowadzonej po minimach lokalnych na wykresie dziennym. W tym rejonie pojawiła się formacja młota na wykresie w skali D1, co może świadczyć o chwilowym wyhamowaniu spadków. Formacja nie jest jednak podparta istotnym geometrycznym wsparciem, w związku z czym nie jest wykluczone dalsze umocnienie złotego względem euro w przypadku zanegowania tej formacji i zejścia poniżej poziomu cenowego wynikającego z jej minimum. Silny opór w postaci 200-okresowej średniej EMA na D1 znajduje się dopiero w okolicy 4,21.

AUDUSD

Waluta australijska znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Para AUDUSD przełamała psychologiczne wsparcie na poziomie 0,77 i dolar australijskie kontynuował osłabienie się względem USD. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość dalszej deprecjacji AUDa w okolice 0,75, gdzie wsparcie wyznacza 70,7% zniesienia Fib całości fali wzrostowej kształtującej się do końca X.2008 roku. Dodatkowo bardziej gołębie nastawienie RBA będzie kontrastowała z polityką Fedu zmierzającą do podwyżki stóp procentowych.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję