Forex

Na początku bieżącego tygodnia inwestorzy znów kupują dolara. Wyższe poziomy cenowe spowodowane piątkowym osłabieniem się waluty amerykańskiej zachęciły do handlu zgodnie z obowiązującym trendem. Eurodolar powrócił dzisiaj w okolice 1,18. Warto obserwować zachowanie się kursu blisko ostatnich dwóch minimów lokalnych. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy były dobre. Stopa bezrobocia spadła w grudniu do 5,6% z 5,8% wobec oczekiwanego spadku do 5,7%. Bardziej niż prognozowano wzrosło zatrudnienie w sektorze pozarolniczym i prywatnym. W poprzednim miesiącu przybyło bowiem 252 tys. nowych etatów, natomiast zatrudnienie w sektorze prywatnym zwiększyło się o 240 tys. Co więcej dane dotyczące zatrudnienia zostały zrewidowane w górę za listopad, co stanowiło kolejny pozytywny czynnik. Pierwszą reakcją na dane było aprecjacja USD względem innych walut, jednak z biegiem minut ta tendencja uległa odwróceniu o 180 stopni. Okazało się, że dobra kondycja rynku pracy w USA nie przekłada się na wzrost presji płacowej. Przeciętne godzinowe zarobki spadły bowiem w grudniu o 0,2% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%, natomiast listopadowe dane zostały zrewidowane w dół do 0,2%. Co prawda z notatek z grudniowego posiedzenia Fed możemy wyczytać, ze spadek inflacji jest tylko czynnikiem tymczasowym, jednak brak presji płacowej będzie pozwalał Rezerwie Federalnej nie spieszyć się z pierwszą podwyżką stóp procentowych. Obawy związane z możliwością przesunięcia się terminu rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej były impulsem do odreagowania.

W tym tygodniu oprócz danych o sprzedaży detalicznej i inflacji CPI z USA warto również zwrócić uwagę na wskaźnik nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Ponadto przed zaplanowanym na 22 stycznia posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego euro będzie bardzo wrażliwe na wszelkie wypowiedzi członków ECB, a także środową opinię Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odnoście programu OMT. Oczekiwania odnośne tego, że na styczniowym posiedzeniu ECB zdecyduje się na podjęcie nowych niekonwencjonalnych działań są duże, co także przekłada się na utrzymanie negatywnego sentymentu do euro.

EURUSD

Eurodolar powrócił w dniu dzisiejszym do spadków. Notowania tej pary nieznacznie naruszyły 50% zniesienie Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,1753 oraz poziom cenowy wynikający ze zrównania się obecnej podfali spadkowej z maksymalną padfalą spadkową w całym impulsie z poziomu 1,1754 na 1,1870. Jeśli eurodolar nie zdoła się utrzymać powyżej poziomu 1,1800, to z technicznego punktu widzenia powinniśmy powrócić w okolice ostatnich minimów lokalnych w rejonie 1,1754/61. Krótkoterminowy opór stanowi maksimum na poziomie 1,1870.

USDJPY

Notowania USDJPY w dalszym ciągu utrzymują się powyżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym oraz kijun sen. Co więcej notowania wybroniły wsparcie w postaci 50% zniesienia Fib całości ostatniej fali wzrostowej z poziomu 115,55, co przyczyniło się do ponownego umocnienia dolara względem jena. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość powrotu w okolice 119,95, których ewentualne przełamanie otworzy drogę do powrotu w okolice maksimów lokalnych w rejonie 120,60/80 jenów za dolara.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję